Ana SayfaDünyaAteşkes gündemdeyken: Türkiye’nin İdlib’deki gözlem noktasına saldırı

Ateşkes gündemdeyken: Türkiye’nin İdlib’deki gözlem noktasına saldırı

HABER MERKEZİ – Milli Savunma Bakanlığı, İdlib’deki gözlem noktasına Suriye rejim güçlerinin kontrolündeki bölgeden havan atışı ile saldırı gerçekleştirildiğini, üç askerin yaralandığını duyurdu.

Suriye’nin İdlib vilayetinde, Türkiye’nin gözlem noktasına saldırı gerçekleştirildiği bildirildi.

Açıklama Milli Savunma Bakanlığı’ndan geldi.

Bakanlık, Suriye rejim güçlerinin 10 numaralı gözlem noktasına 35 havan atışı ile bir saldırı gerçekleştirdiğini duyurdu.

Açıklamada, saldırıda üç askerin yaralandığı da belirtildi.

“Suriye rejim güçlerinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde kontrol ettiği As Shariah bölgesinden, 3 kilometre mesafedeki Zawiyah Dağı bölgesinde yer alan 10 numaralı Gözlem Noktamıza kasıtlı olduğu değerlendirilen 35 havan atışı ile bir saldırı gerçekleştirilmiştir.
Yapılan havan saldırısında üç kahraman silah arkadaşımız hafif şekilde yaralanmış; üs bölgemizde yer alan, tesis, teçhizat ve malzemelerden bir kısmı kısmi hasar görmüştür. Yaralı personelin tahliye ve tedavileri devam etmektedir.
Saldırıyla ilgili olarak Rusya nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuştur. Durum yakından takip edilmektedir.”

Bakanlığın bu açıklaması, İdlib’de ateşkesin sağlandığı haberlerinin basına yansımasının hemen ardından geldi.

İdlib’de ‘ateşkes sağlandı’

İdlib’de, geçtiğimiz haftalarda yeniden şiddetlenen çatışmaları sonlandırmak için Türkiye ile Rusya’nın arabuluculuğunda tam kapsamlı ateşkes sağlandığı bildirildi.

Rusya haber ajanslarının, ordu kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre ateşkes İdlib’deki çatışmasızlık bölgesini kapsıyor.

Ancak ateşkes süresi hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.

Nisan ayından itibaren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı rejim güçleri ile İdlib bölgesini kontrolü altında tutan radikal İslamcı gruplar arasındaki çatışmalar şiddetlenmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen ay Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde, İdlib’de bir an önce ateşkes sağlanması gerektiğini ifade etmişti.

Moskova ise İdlib’de saldırılarının sonlandırılması konusunda sorumluluğun Ankara’da olduğunu belirtmişti.


Karınca, NTV, DW
Previous post
Cezaevinden Özgür Amed’in kitabına yasak
Next post
Kredi kartında taksit sınırı yükseltildi