Ana SayfaGüncelBir sergi: “İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul”

Bir sergi: “İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul”

HABER MERKEZİ – İstanbul Modern, 17 Kasım’a kadar “İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide, Güler’in fotoğraflarının yanı sıra çeşitli karanlık oda baskısı, obje ve efemeraya da yer veriliyor.

İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi, “İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor.

17 Kasım’a kadar sürecek olan sergi, İstanbul Modern ve Ara Güler Müzesi işbirliğiyle hazırlandı.

İki kurumun koleksiyon ve arşivinden ortaya çıkan sergi, kentin 20. yüzyılın ortasından bu yana yaşadığı değişimi ve bu değişimin sonucu ortaya çıkan kolektif belleğin oluşumunda Ara Güler’in (1928-2018) fotoğraflarının rolünü görünür kılmaya çalışıyor.

Serginin küratörlüğünü yapan Demet Yıldız, kentlerin, kolektif belleğin şekillendiği ve sürekli güncellendiği alanlar olduğunu belirterek, bu güncellemenin her jenerasyonda devam etmesinde fotografik kaydın önemli bir rol oynadığını söylüyor:

“Dolayısıyla, bir kentin kimliğinin oluşumunda fotoğraf ortak belleği etkiler ve şekillendirir. Ara Güler’in fotoğrafları da, İstanbul söz konusu olduğunda kente dair ortak imgelem ve anılarımızın inşasında önemli bir yere sahiptir. “İki Arşiv, Bir Seçki”, Ara Güler’in kendilerine tekrar tekrar bakmaya davet eden fotoğraflarını arşiv malzemeleriyle bir araya getirerek hem Güler’in üretim pratiğini hem de zihnimizdeki İstanbul bilincinin yaratılmasındaki payını izleyiciye hatırlatmayı hedefliyor.”

“Tarihi makinesiyle yazanlar”

Ara Güler’in farklı dönemlerde basılmış, her biri imzasını taşıyan çalışmalarını bir araya getiren sergi, İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu ve Ara Güler Müzesi arşivindeki çeşitli karanlık oda baskısı, obje ve efemeraya da yer veriyor.

Sergi, kendini foto muhabiri ve foto muhabirlerini de “tarihi makinesiyle yazanlar” olarak tanımlayan Güler’in çalışmaları aracılığıyla fotoğrafçının öznelliği ile fotoğraf arasındaki ilişkiyi düşündürmeyi hedefliyor.

Previous post
“Dark”ın yeni sezonu 21 Haziran'da, 'gizemli' tanıtım fragmanı yayında
Next post
FIFA Kadınlar Dünya Kupası başlıyor