Ana SayfaGüncelABD heyetleri Ankara-Rojava hattında temaslarda

ABD heyetleri Ankara-Rojava hattında temaslarda

HABER MERKEZİ – Türkiye’nin sınıra askeri sevkiyatı Fırat’ın doğusuna müdahale hazırlığı olarak değerlendirilirken, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey beraberindeki heyetle birlikte bugün Ankara’ya geldi. Jeffrey’nin Türkiye’ye geldiği saatlerde ise ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral McKenzie Rojava’da DSG Genel Komutanı ile görüştü.

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Ankara’daki temaslarına başladı. Jeffrey, bugün ve yarın hükümet yetkilileriyle görüşecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan heyetin Ankara ziyaretine dair şu açıklama yapıldı:

“Büyükelçi Jeffrey ve Türk yetkililer, Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını, Suriye ihtilafının çözülmesine yönelik Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının uygulanması ve IŞİD’in yenilgisinin kalıcı hale getirilmesi gibi devam eden çabalarımızı ele alacak.”

Jeffrey’in Ankara ziyareti ile aynı saatlerde ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie de Rojava’da temaslarda bulundu.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre McKenzie, Heseki’de Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobani’yle bir araya geldi.

İkilinin gündeminde sınır hattındaki gelişmeler vardı.

Sınırdaki hareketlilik

İki ayrı ABD heyetinin Ankara-Rojava hattındaki temasları, Türkiye’nin bu ayın başından beri Suriye sınırına askeri sevkiyat yaptığı döneme denk geliyor.

Askeri yığınağın yapıldığı yerler Kobani ve Tel Abyad karşısında bulunan Suruç ve Akçakale. Yani hareketlilik Kuzey ve Doğu Suriye sınırında.

Bu sınır hattına zırhlı personel taşıyıcıları ile komando ve mühimmat sevkiyatı yapılıyor. Bu mühimmatlar arasında obüs ve tanklar var.

Öte yandan sınırın karşı tarafı da hareketli. Yerel kaynaklar Demokratik Suriye Güçleri’nin sınır hattındaki mevzilerini güçlendirdiğini ve bölgeye ağır silahlar taşıdığını aktarmıştı.


Sınırda hareketlilik: Kuzey Suriye’den ‘uyarı’ var, ABD heyeti Ankara yolunda


DSG komutanı geçtiğimiz hafta gazetecilere verdiği mülakatta Türkiye’nin Afrin’e dönük operasyonunu hatırlatmış ve “Fırat’ın doğusu ile Afrin birbirine benzemez” demişti:

“Yerden göğe kadar fark var. Uluslararası faktörler bir kenara Türk ordusu ile başbaşa kalsak bile durum farklıdır. Aylarca hatta yıllarca süren bir savaş olacaktır. Burası geniş bir alan. Afrin’de stratejik bir karar aldık ve savaşı sadece Afrin’le sınırlı tutmak istedik. Fakat burada öyle olmayacak. Türk ordusu herhangi bir yere saldırırsa bu topyekün bir savaşa dönüşecek.
“Türkiye önümüzdeki 2 hafta ciddi bir baskı yapacak, kışkırtacak. Fakat (müdahale gibi) bir hata yapacağını zannetmiyorum. Şu anda yığınak yapıyor, biz de yapıyoruz. Bu gerilim içinde birileri hata yaparsa bu kıvılcım ateşe dönüşebilir, böyle bir tehlike var. Onun için Amerikalılar provakasyonla kontrol dışı bir savaşın önünü almak için diplomatik çalışmalar yürütüyor.”
Previous post
12 kişi ölmüştü: Adana'da metil alkol operasyonunda 54 gözaltı
Next post
Aydın'da iş cinayeti: 8’inci kattan düşen işçi hayatını kaybetti