Ana SayfaGüncelAYM’den “Barışçıl gösteriler ‘keyfi gerekçelerle’ yasaklanamaz” kararı

AYM’den “Barışçıl gösteriler ‘keyfi gerekçelerle’ yasaklanamaz” kararı

HABER MERKEZİ – Anayasa Mahkemesi, KHK ile işinden edilen kişinin sesini duyurmaya çalışmasını ‘en doğal hak’ olarak niteledi. Mahkeme kararında OHAL döneminde dahi barışçıl, şiddet içermeyen toplantı ve gösterilerin ‘keyfi gerekçeler’ ile yasaklanmasının anayasaya aykırı olduğu belirtildi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), OHAL döneminde, barışçıl, şiddet içermeyen toplantı ve gösterilerin ‘keyfi gerekçelerle’ yasaklanmasının anayasaya aykırı olduğuna karar verdi.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, karar Kanun Hükmünde Kararname ile işinden edilen öğretmen Erdal Karadaş’ın başvurusu sonucunda verildi.

Aydın’da öğretmen olarak görev yapan Eğitim-Sen üyesi Karadaş ve eşi 7 Şubat 2017’de yayımlanan OHAL KHK’si ile kamudan ihraç edildi.

Karadaş hakkında, üyesi olduğu sendika üyeleriyle birlikte kamudan ihraçları protesto amacıyla yapılan, bildiri dağıtmak ve imza standı açmak şeklindeki iki eylem nedeniyle idari para cezası uygulandı.

Karadaş, idari para cezasının iptali için Aydın 2. Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz etti, ancak reddedilince AYM’ye bireysel başvuruda bulundu.

Başvuruyu karara bağlayan AYM, Karadaş’a uygulanan idari para cezasıyla toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Kararda KHK ile işini kaybeden kişilerin ‘seslerini duyurmaya çalışmalarının’ en doğal hakkı olduğu vurgulandı.

 

Previous post
Yanlış teşhis konulan hasta tutuklu Ergin Aktaş'ın durumu kötü
Next post
Dersim’de şimdi de Munzur Dağları hedef: Tamamı maden sahası ilan edilmiş