Ana SayfaDünyaSudan’da askerler ve muhalifler arasında uzlaşı sağlandı

Sudan’da askerler ve muhalifler arasında uzlaşı sağlandı

HABER MERKEZİ – Sudan’da Askeri Konsey ile muhalifler uzlaştı. Buna göre ülkeyi yaklaşık üç yıl ‘iktidar konseyi’ yönetecek. Konsey dönüşümlü olarak muhalifler ve askerler tarafından kontrol edilecek, üç yılın sonunda ise genel seçime gidilecek.

Ömer El Beşir iktidarını yönetime el koyarak sonlandıran ve iktidarı ele geçiren Askeri Konsey ile muhalifler arasındaki müzakereleri yürüten arabulucular, ülkeyi genel seçime götürecek süreçte gücün nasıl paylaşılacağı üzerinde anlaşmaya varıldığını duyurdu.

BBC Türkçe’nin haberine göre taraflar, seçime gidene kadar ülkeyi üç yıl ya da üç yılı biraz aşan bir süre boyunca yönetecek “iktidar konseyi”nin dönüşümlü olarak muhalifler ve askerler tarafından kontrol edilmesinde anlaştı.

Afrika Birliği arabulucusu Muhammed Hasan Lebat’ın duyurduğu anlaşmaya göre ayrıca teknokratlardan oluşacak bağımsız bir hükümet kurulacak ve son haftalarda ülkede yaşanan şiddet dalgası bağımsız bir komite tarafından araştırılacak.

Taraflar yasama konseyinin kuruluşunun ise ertelenmesine karar verdi.

Askeri Konsey ve protestocular daha önceki müzkerelerde bu konseyde çoğunluğun hangi tarafta olacağı konusunda anlaşmazlık yaşamış, askerlerin eylemcilere müdahalesi sonucu onlarca kişi yaşamını yitirmiş ve sonrasında müzakereler de çökmüştü.

Yeni bir dönemin başlangıcı olabilir

Reuters’ın bildirdiğine göre anlaşma haberinin ardından Omdurman kentinde binlerce kişi sokaklara çıkarak kutlamalara başladı.

Muhaliflerden oluşan Özgürlük ve Değişim Gücü koalisyonunun lideri Ömer el-Degair “Umuyoruz ki bu yeni bir dönemin başlangıcıdır” dedi.

Askeri Konsey’in iki numaralı ismi Mohamed Hamdan Dagalo da “Bu anlaşma kapsayıcı olacak ve hiçkimseyi dışlamayacak. Afrikalı ve Etiyopyalı arabuluculara çabalarından ve sabırlarından ötürü teşekkür ederiz” diye konuştu.

Ne oldu?

Sudan’da 30 yıl süren Ömer El Beşir dönemi, Nisan ayında başlayan halk ayaklanması sonrası yapılan askeri darbeyle son buldu.

Oluşturulan Askeri Konsey ile sivil geçiş konseyi yanlısı protestocular 3 yıl görevde kalacak bir geçiş süreci üzerinde uzlaşıya vardı ancak bu süreçte sivillerin ne kadar rol üstleneceği konusunda müzakereler tıkandı.

Bunun üzerine meydanlardan çekilmeyen protestoculara askerler müdahale etti. 100’den fazla protestocu hayatını kaybederken, Askeri Konsey anlaşmaların feshedildiğini, ülkede 9 ay içinde seçime gidileceğini açıkladı.

Eylemciler ise adil bir seçim yapılabilmesini garanti altına almak ve eski hükümetle bağlantılı siyasi yapıyı dağıtabilmek için daha uzun süre gerektiğini savunarak sokaklardan çekilmedi.

Ardından Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, başkent Hartum’a giderek uzlaşı yolları aramaya başladı ve tarafları yeniden müzakere masasına oturmaya ikna etti.

Previous post
Berfin Özek adına vakıf kuruluyor
Next post
Adalet Bakan Yardımcısı Menteş AYM'nin yeni üyesi oldu