Ana SayfaGüncel135 adres hala yasaklı: bianet’in engellenmesi kararı sehven alınmış

135 adres hala yasaklı: bianet’in engellenmesi kararı sehven alınmış

HABER MERKEZİ – Aralarında bianet, ETHA ve Gazete Fersude’nin de olduğu 136 haber sitesi ile sosyal medya hesabına erişim engeli getirilmişti. Bianet’in internet sitesine engelleme kararının sehven alındığı ortaya çıktı. Diğer 135 adresle ilgili yasak ise sürüyor.

Ankara Sulh Ceza Hakimliği, Jandarma Genel Komutanlığı’nın başvurusu üzerine 136 adresin erişiminin engellenmesine karar vermişti.

Erişimin engellenmesi kararı verilen adresler arasında bianet, ETHA, Gazete Fersude’nin de aralarında olduğu haber portalları ile birçok Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Pinterest adresi yer alıyor.

Ancak bianet’in internet sitesine “erişimin engellenmesi” kararının sehven alındığı ortaya çıktı.

bianet’in avukatı Meriç Eyüboğlu’nun bugün akşam saatlerinde ayrıntılarına eriştiği dosyaya göre, Jandarma Genel Komutanlığı 16 Temmuz’da bianet’le birlikte 136 adres için “erişimin engellenmesini” talep etti.

Mahkeme de aynı gün “erişimin engellenmesi” kararı aldı ancak 17 Temmuz’da Jandarma Genel Komutanlığı, sadece bianet’e ilişkin olarak talebin sehven yapıldığını belirterek tekrar mahkemeye başvurdu.

Jandarma Genel Komutanlığı, mahkemeye sunduğu yazısında “Başvuru ekinde sunulan listenin 14’üncü sırasında yer alan http://bianet.org/bianet URL adresi listede sehven yer almıştır. Bu şekli ile sitenin tamamının engellenmesi söz konusu olacağından, verilen kararın kaldırılarak 5651 Sayılı Kanunun 8/A maddesi gereğince erişimin engellenmesi kararın düzeltilmesini…” ifadelerine yer verdi.

Mahkeme de 17 Temmuz’da şu kararı verdi:

“İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı tarafından verilen 3126989 sayılı ve 17/07/2019 havale tarihli talebinin kabulü ile hakimliğimizce verilen 16/07/2019 tarih ve 2019/5538 D.İş sayılı erişimin engellenmesi kararının ” http://bianet.org/bianet” URL linki yönünden kaldırılmasına, diğer linkler yönünden aynen devamına,
“Kararın gereği için Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderilmesine dair, dosya üzerinde yapılan inceleme sonucu karar verildi.”

135 adres hala yasaklı

Yaşanan bu gelişmeye ilişkin açıklamalarda bulunan avukat Eyüboğlu, “Diğer 135 adres adına yapılacak itirazlar yönünden de gerekli ve kıymetli olabilir” dedi ve ekledi:

“Öte yandan 135 adrese yönelik Jandarma Genel Komutanlığı’nın tümüyle gerekçesiz başvurusu ve Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin de bütünüyle gerekçesiz olan büyük sansür kararı varlığını koruyor.”

bu haberi bianet‘ten derledik.


Engellemelere basın örgütlerinden tepki, karar Avrupa Konseyi’ne taşındı

Previous post
Bodrum ve Milas'ta orman yangınları
Next post
‘Güvenli bölge’ ve Öcalan faktörü – Abdulmelik Ş. Bekir