Ana SayfaDünyaABD-Türkiye mutabakatına Şam’dan tepki

ABD-Türkiye mutabakatına Şam’dan tepki

HABER MERKEZİ – ABD ve Türkiye’nin Kuzey Suriye’de ‘güvenli bölge’ kurma konusundaki mutabakata tepki gösteren Şam yönetimi, anlaşmayı “açık bir saldırı” olarak niteledi ve “kategorik olarak” reddettiğini açıkladı.

ABD ve Türkiye’nin Kuzey Suriye’de ‘güvenli bölge’ kurulması için vardığı mutabakata Şam yönetiminden sert tepki geldi.

Sputnik’in haberine göre ülkenin resmi haber ajansı SANA’ya konuşan ve adını vermek istemeyen Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, ABD ile Türkiye arasındaki anlaşmayı “Suriye’nin egemenliğine ve birliğine karşı açık saldırı” olarak gördüklerini ve “kategorik olarak reddettiklerini” söyledi.

Açıklamada, Türkiye’nin tutumuna karşı olan Kuzey ve Doğu Suriye’deki özerk yönetim de suçlandı.

Suriye’deki Kürtlerin ABD ile Türkiye arasındaki mutabakata ‘alet olduğunu’ iddia eden yetkili, Kürtlerin ‘tarihi bir sorumluluk taşıdığını’ kaydetti.

Şam yönetiminden yetkili kişi ayrıca anlaşmanın uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve Birleşmiş Milletler Şartı’nı ihlal ettiğini belirterek, uluslararası toplumdan ve Birleşmiş Milletler’den “ABD ile Türkiye’nin bölgesel barış ve güvenliğe tehdit oluşturan saldırganlığını” kınamalarını istedi.

Yetkili, ‘güvenli bölge’ adımının Suriye’de krizi çözme yönündeki olumlu çabaları sekteye uğrattığı yorumunu da yaptı.

ABD-Türkiye mutabakatı

5-7 Ağustos tarihlerinde Ankara’da bulunan ABD askeri heyeti ile Türkiye’den askeri heyetin ‘güvenli bölge’ görüşmeleri dün tamamlandı.

Milli Savunma Bakanlığı görüşmelere dair yaptığı yazılı açıklamada “güvenli bölge tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de müşterek harekât merkezi kurulmasına karar verildiğini” bildirdi.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden de görüşmelerle ilgili yapılan açıklamada söz konusu karar teyit edildi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre taraflar şu maddeler üzerinde mutabakata vardı:

  • Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması
  • Güvenli bölge tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekât Merkezi’nin kurulması
  • Güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için ilave tedbirlerin alınması

ABD ile koordine edileceği ve yönetileceği belirtilen ‘güvenli bölge’nin detaylarıyla ilgili bilgi ise açıklamada yer almamıştı.

Previous post
Lekima Tayfunu'na hazırlanan Tayvan'da 6 büyüklüğünde deprem
Next post
Bizistan, bizimkent, bizce: Hasankeyf – Doğuş Coşar