Ana SayfaToplumsal CinsiyetEmine Bulut cinayeti: Fedai Varan’a ağırlaştırılmış müebbet istemi

Emine Bulut cinayeti: Fedai Varan’a ağırlaştırılmış müebbet istemi

HABER MERKEZ – Emine Bulut cinayetinde hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi. Emine’yi öldüren Fedai Varan hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Kırıkkale’de 43 yaşındaki Fedai Varan isimli erkek, kendisinden 4 yıl önce boşanan Emine Bulut’u bıçaklayarak öldürdü.

Kadın cinayeti, 18 Ağustos Pazar günü Kırıkkale’deki bir kafede meydana geldi.

38 yaşındaki Emine’yi öldüren Varan, polislerce yakalanarak gözaltına alındı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

İddianame kabul edildi

Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise 18 Ağustos’ta Emine’nin Fedai Varan tarafından öldürülmesi sonrası ‘etkin ve hızlı bir soruşturma başlatıldığı’ belirtildi.

Fail erkek hakkında “canavarca hisle tasarlayarak öldürme” suçundan cezalandırılması istemiyle iddianame düzenlenirken, iddianame de Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Başsavcılığın açıklamasında iddianamenin mahkeme tarafından kabul edildiği bildirildi.

Böylece Fedai Varan hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Türkiye’nin gündeminde

Diğer yandan 18 Ağustos’taki cinayet anına ilişkin görüntülerin ortaya çıkmasının ardından ise “Emine Bulut cinayeti” Türkiye’nin gündemine oturdu.

Saldırı sonrası yaralı haldeki Emine’nin “Ölmek istemiyorum” dediği anlar kamera kayıtlarına yansımıştı. Videoda, Emine’nin çocuğunun da “anne ne olur ölme” dediği de duyulmuştu.

Görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından da pek çok kişi giderek artan kadın cinayetlerine tepkisini dile getirdi, kadın hakları savunucuları da protestolar düzenledi ve eylem çağrıları yaptı.

Sosyal medyadaki paylaşımlara soruşturma

Ayrıca, Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı talebi üzerine cinayet anına yönelik şiddet içerikli görüntülerin paylaşılmaması ve yayımlanmaması hususunda Kırıkkale Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişimin kısıtlanması ve yayımlanmamasına yönelik kararlar alındı.

Bu kapsamda, alınan bu karara aykırı davranışlar sergileyerek sosyal medyada, yazılı ve görsel basında yapılan paylaşımlar için ayrıca bir soruşturma başlatıldığı da belirtildi.

Öte yandan cinayetin görüntülerini cep telefonu kamerasıyla çeken 19 yaşındaki B.Y.’nin gözaltına alındığı da bildirildi.

B.Y. ve videoyu paylaştığı arkadaşı M.A hakkında, “soruşturma ve kovuşturma işlemleri sırasındaki ses ve görüntüleri yetkisiz kayda alma veya nakletme” suçundan işlem yapıldı.

Temmuz ayında erkekler en az 31 kadını öldürdü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, Temmuz ayında erkekler en az 31 kadını öldürdü.

Kadın cinayetlerinin beşi ‘şüpheli ölüm’ olarak kaydedilirken, 16 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, ikisi boşanmak, dördü ayrılmak ve dördü ise başka konularda kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

Kadın cinayetlerinin çoğunda erkekler ateşli silahlar kullandı.


Temmuz ayında erkekler en az 31 kadını öldürdü

Previous post
Erdoğan Moskova'ya gidiyor
Next post
Yönetmen koltuğunda Edward Norton var: “Motherless Brooklyn”