Ana SayfaGüncelHDP’den kayyum açıklaması

HDP’den kayyum açıklaması

HABER MERKEZİ – HDP, “Susmayacağız, durmayacağız…” başlığıyla yayımladığı yazılı açıklamayla Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye eşbaşkanlarının görevden alınmasına tepki gösterdi. Bu gelişmeyi ‘yeni ve açık bir siyasi darbe’ olarak tanımlayan HDP, siyasi partilerden sendika ve meslek birliklerine kadar birçok kesime çağrıda bulunarak “Demokrasiyi ancak demokrasi güçlerinin ortak ve kararlı mücadelesi ile kazanabiliriz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan’ın görevlerinden uzaklaştırılmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada görevlerinden uzaklaştırılarak yerlerine kayyum atanan Mızraklı’nın yüzde 63, Türk’ün yüzde 56 ve Özgökçe-Ertan’ın yüzde 53 oyla 31 Mart yerel seçimlerinde belediye eşbaşkanı seçildiği hatırlatıldı.

HDP’li belediye meclis üyeleri ile belediye çalışanlarına yönelik gözaltı operasyonunun da sürdüğü belirtilen açıklamada, “Bu yeni ve açık bir siyasi darbedir” denildi ve eklendi:

“Bu aynı zamanda Kürt halkının siyasi iradesine dönük açık ve düşmanca bir tutumdur. İçişleri Bakanlığı hak ve özgürlüklerin gasp edilmesinin, provokasyonların, demokrasinin zerresini bile bırakmayan karar ve uygulamaların tetikçisidir ve bir darbe odağıdır.”

Açıklama şöyle devam etti:

“Kayyımlar döneminde bu 3 büyükşehir başta olmak üzere bütün belediyelerin kaynakları tüketilmiş, bir enkaz geride bırakılmıştır. İçişleri Bakanlığı ve iktidar, Sayıştay raporlarında da görüldüğü gibi, kayyımlar aracılığıyla yolsuzlukların ve hırsızlıkların odağı olmuştur.
“Bu iktidar ve İçişleri Bakanlığı geçmiş kayyım döneminde yapılmış olan yolsuzlukların ve usulsüzlüklerin ortaya çıkarılmasını, halkın kaynaklarını çalıp çırpan kayyımların rezilliklerinin ortaya saçılmasını hazmedememiştir. Yerelde de asker ve sivil bürokrasi bu yolsuzluk düzeninden beslendiği için kayyımlar döneminin destekçisi olmuştur.”

HDP’nin açıklamasında “Bu iktidarın zerre kadar demokratik meşruiyeti kalmamıştır” denilerek söz konusu uygulamaların kabul edilemeyeceği vurgulandı.

“Bu uygulamaları halkımız asla kabullenmeyecektir. Daha önceden olduğu gibi iradesine, seçilmişlerine, partisine sahip çıkacaktır.”

Yapılan açıklamada demokrasi güçlerine de dayanışma çağrısında bulunuldu.

“Halkın iradesini gasp eden, sandık iradesini ve seçimleri tanımayan bir iktidar karşısında tüm demokrasi güçlerini, vicdan sahibi tüm yurttaşlarımızı, Meclis içindeki ve dışındaki tüm muhalefet partilerini, sivil toplum kuruluşlarını, sendika ve meslek birliklerini, demokratik dernekleri dayanışmaya çağırıyoruz.”

“Demokrasiyi ancak demokrasi güçlerinin ortak ve kararlı mücadelesi ile kazanabiliriz” diyen HDP, açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“Türkiye’nin her bir köşesinde 31 Mart ve 23 Haziran’da oy kullanmış, AKP-MHP ittifakının kaybetmesi ve demokrasinin kazanması için çalışmış olan herkese çağrımızdır. Bu sadece HDP’nin ve Kürt halkının sorunu değildir; tüm Türkiye halklarının, tüm demokrasi güçlerinin ortak sorunudur. Susmayın, susmak onaylamaktır.”

Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine yine kayyum atandı


Ne oldu?

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan’ı görevlerinden uzaklaştırdı.

Ayrıca üç ismin yerlerine belediye başkan vekillerinin görevlendirildiği kaydedildi.

Buna göre Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, başkan vekili olarak görevlendirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada Mızraklı, Türk ve Ertan’ın “terör örgütleriyle iltisak-irtibatı olduğu”, “terör örgütlerine destek verdikleri yönünde tespit ve deliller bulunduğu” iddia edildi.

Görevden almaların ardından Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine baskın yapılarak, aramalar yapıldı.

Ayrıca İçişleri Bakanlığı’nın söz konusu kararından sonra Diyarbakır’da HDP üye ve yöneticileri ile belediye meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Previous post
İmamoğlu'nun "uyarı geç geldi" sözlerine Meteoroloji'den yanıt
Next post
Diyarbakır Barosu da adli yıl açılışına katılmayacak