Ana SayfaDünyaKenya’da eşcinsel ilişkiyi suç sayan yasa iptal edildi

Kenya’da eşcinsel ilişkiyi suç sayan yasa iptal edildi

HABER MERKEZİ – Kenya’da eşcinsel ilişkiyi suç sayan yasa, yüksek mahkeme tarafından iptal edildi.

Kenya’da yüksek mahkeme geçtiğimiz Mayıs ayında, LGBTİ hareketinin itirazlarına rağmen, eşcinsel ilişkiyi yasaklayan ve 7 yıla kadar hapis ile cezalandıran yasanın iptaline dair yapılan başvuruyu reddetti.

Yasanın anayasaya uygunluğuna karar veren mahkeme, LGBTİ haklarının dünya genelinde aldığı mesafenin görmezden gelinemez olduğunu ancak “eşcinsel ilişkinin” Kenya ulusal değerleri ile çeliştiğini ileri sürerek yasanın iptalinin söz konusu olmadığına karar verdi.

Kaos GL’de yer alan habere göre LGBTİ aktvisti olan bir genç mahkemenin bu kararına itiraz etti.

İtiraz dilekçesinde toplumun değiştiği ve eşcinselliğin toplumda daha yaygın olarak kabul edildiği ifadesi yer aldı.

Botsvana’da yüksek mahkeme, 24 Mayıs 2019 tarihinde vermiş olduğu aleyhte karara itirazı değerlendirerek, daha önce vermiş olduğu karardan geri adım attı ve eşcinselliğin suç olmaktan çıkarılması lehinde yeni bir karar verdi.

Üç yargıcın oybirliğiyle alınan kararda, “eşcinsel varoluşun insan kimliğinin önemli bir özelliği olduğuna vurgu yaparak, yasaklama politikalarının insanlık haysiyetini zedeleyici uygulamalar” olduğuna hükmedildi.

Yüksek mahkeme heyetinde yer alan üç yargıçtan biri olan Michael Elburu “azınlık grupları marjinalleştirildiğinde insan haysiyeti zarar görür” ifadelerini kullandı.

Yargıç Elburu bu yasaları “ayrımcı” olarak niteledi: “Cinsel yönelim bir moda gibi değerlendirilemez ve kişinin kişiliğinin önemli bir özelliğidir.”

Previous post
Adana'da elektrik akımına kapılan işçi yaşamını yitirdi
Next post
İstanbul Havalimanı'nda çalışanların üzerine araç düştü: Bir işçi yaşamını yitirdi