Ana SayfaEkonomiTürkiye ekonomisi üç çeyrektir küçülüyor: İktisatçılar ne diyor?

Türkiye ekonomisi üç çeyrektir küçülüyor: İktisatçılar ne diyor?

HABER MERKEZİ – TÜİK verilerine göre ilk çeyrekte yüzde 2,6 küçülen Türkiye ekonomisi, ikinci çeyrekte de yüzde 1,5 küçüldü. Tarım sektörü 3,4 büyürken, sanayi sektörü yüzde 2,7, inşaat sektörü de yüzde 12,7 küçüldü. Ekonomistler Türkiye ekonomisinin son üç çeyrektir küçüldüğünü söylüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 yılı ikinci çeyrek Dönemsel Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) verisini açıkladı.

Türkiye ekonomisi 2019 yılının Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan ikinci çeyreğinde yüzde 1,5 küçüldü. Ekonomi, 2019’un ilk çeyreğinde de yüzde 2,6 küçülmüştü.

Üretim yöntemiyle gayrisafi yurt içi hasıla tahmini, 2019’un ikinci çeyreğinde cari fiyatlarla yüzde 15 artarak 1 trilyon 24 milyar 226 milyon TL oldu.

Sanayide küçülme tarımda büyüme

GSYH’i oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2019 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak;

  • Tarım sektörü toplam katma değeri yüzde 3,4 arttı.
  • Sanayi sektörü yüzde 2,7 ve inşaat sektörü yüzde 12,7 azaldı.
  • Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri yüzde 0,3 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2019 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,4 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,2 arttı.

Hanehalkının nihai harcama tüketimi

Yerleşik hanehalklarının ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşların (HHKOK) toplam nihai tüketim harcamaları, 2019 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 1,1 azaldı.

Devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 3,3 artarken gayrisafi sabit sermaye oluşumu yüzde 22,8 azaldı.

Mal ve hizmet ihracatı, 2019 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 8,1 artarken ithalatı ise yüzde 16,9 azaldı.

İş gücü ödemeleri

İşgücü ödemeleri, 2019 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 21,1, net işletme artığı/karma gelir yüzde 9,9 arttı.

İşgücü ödemelerinin cari fiyatlarla Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı geçen yılın aynı çeyreğinde yüzde 35,6 iken bu oran 2019 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 37,1 oldu.

Net işletme artığı/karma gelirin payı ise yüzde 47,2’den yüzde 44,6’ya düştü.

İktisatçılar ne diyor?

İktisatçılar ise şu değerlendirmelerde bulunuyor:

Mustafa Sönmez

“2. Çeyrek küçülmesi yüzde 1,5 olarak açıklandı. TR, 3 çeyrektir küçülüyor. Tarım sektörü toplam katma değeri yüzde 3,4 arttı, sanayi sektörü yüzde 2,7 ve inşaat sektörü yüzde 12,7 azaldı. Hizmetler sektörünün katma değeri yüzde 0,3 azaldı. İlk çeyrek ve 2018 son çeyrek küçülmesi de aşağı yönlü revize edildi.”

Mahfi Eğilmez

“Ekonomi ikinci çeyrekte yüzde 1,5 küçüldü. Slumpflasyonda üçüncü çeyreği geride bırakmış olduk. TÜİK, GSYH verilerinde geçmişe dönük düzeltmeler yaptı. Buna göre daha önce yüzde 2,6 olarak açıklanmış olan 2018 yıllık büyümesi yüzde 2,8’e yükseldi.”

Veysel Ulusoy

“GSYH’nın temel 2 bileşeni sermaye ve işgücü ya da istihdamdır. İlkinde azalma yüzde 20’lerin üzerinde, ikincisinde ise yüzde 3. Bu kapsamda, GSYH’nın yüzde 1.5 azalması sorgulanır nitelikte.”

Yalçın Karatepe

“Ekonomi 2019 yılı 2. çeyreğinde de küçülmeye devam etti; yüzde 1,5. Türkiye son üç çeyrektir küçülüyor. En fazla küçülme inşaat sektöründe olurken (yüzde 12,7) sanayi kesimi yüzde 2,7 küçüldü.”
Previous post
Avustralya’da Eurydice Dixon'ı cinsel saldırıya maruz bırakıp öldüren erkeğe müebbet hapis
Next post
Filistin'de “Kadın gazetecilerin hakları korunmalıdır” kampanyası