1 Mayıs 1977’de hayatını kaybedenler Kazancı Yokuşu’nda anıldı

1 Mayıs 1977’de hayatını kaybedenler Kazancı Yokuşu’nda anıldı

HABER MERKEZİ – 1 Mayıs 1977’de katledilenler Kazancı Yokuşu’nda anıldı. Anmada konuşan sendika temsilcileri, Taksim’in 1 Mayıs’ta yasaklanmasına da değindi. DİSK Genel Başkanı Kani Beko “Taksim’i bize yasaklayanlar faşist Kenan Evren gibi yalnız gömülecek” diye konuştu. KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise “Bu katliamların faili Kontrgerilla’dır, devlet’tir” dedi.

1 Mayıs 2017 Komitesi, Taksim’de 1 Mayıs 1977’de öldürülen işçi ve emekçileri Kazancı Yokuşu’nda düzenlediği etkinlikle andı.

Anmaya KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TMMOB Genel Başkanı Emin Korumaz, TTB Merkez Konsey Başkanı Raşit Tükel, HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu’nun yanı sıra siyasi parti başkanları ve demokratik kitle örgütleri yöneticileri katıldı.

Taksim Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce yurttaş, polis bariyerleri ile çevrilen Kazancı Yokuşu’na doğru 1 Mayıs marşı eşliğinde yürüyüşe geçti.

“Barış, eşitlik ve demokrasi için yaşasın 1 Mayıs” pankartı ile yürüyen yurttaşlar, sık sık “Kahrolsun faşizm yaşasın mücadelemiz”, “1 Mayıs” ve “Bijî Yekê Gulanê” sloganları attı.

Kazancı Yokuşu’nda son bulan yürüyüşün ardından 1977’de yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu.

DİSK: Taksim’i yasaklayanlar Evren gibi yalnız gömülecek

Daha sonra bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 1977’deki katliama dikkat çekerek, şunları söyledi:

Faşist katiller bulunup adalete teslim edilmedi. Bu katiller bulununcaya kadar mücadelemiz devam edecek. Taksim’den hiç bir zaman vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz de. Katledilenler milyonların kalbine gömüldü. Ancak, Taksim’i bize yasaklayanlar faşist Kenan Evren gibi yalnız gömülecek.

OHAL ve çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile kapatılan basın kuruluşlarına, akademideki ihraçlara ve belediyelere kayyum atamalarına dikkat çeken Beko, “Kitlesel 1 Mayıs’ları yaratmak zorundayız” dedi.

16 Nisan referandumuna da değinen Beko, ‘Hayır’ oylarının gasp edildiğini savunarak, “Faşist bir anayasaya ihtiyacımız yok. Eşit, demokrasi, barışçıl bir anayasaya ihtiyacımız var” dedi.

KESK: Katliamların faili devlettir

KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen ise, devletin 1977’deki katliam ile yüzleşmediğini belirterek, “Bu katliamlar faili meçhul değildir. Kontrgerilla’dır, devlet’tir” dedi.

Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs alanı ile özdeşleştiğini kaydeden Özgen, Taksim Meydanı’nın yasaklanmasını “Onların faşist, tekçi zihniyetine, diktatöryalarına karşı durduğumuz için kapatıldı” sözleriyle değerlendirdi.

Her yerde barış, kardeşlik, demokrasi, özgürlük taleplerini “faşist” sisteme karşı haykıracaklarını belirten Özgen, referandumda toplumun farklı kesimlerinin bir araya gelerek ortaya çıkan “Hayır” iradesinin barış, adalet ve özgürlük için daha da büyütülmesi gerektiğini vurguladı.

TTB: ‘77 ile 2015 katliamını yapan zihniyet aynı zihniyettir

TTB Genel Konsey Başkanı Raşit Tükel ise, 1977’deki katliam ile 10 Ekim 2015 Ankara katliamını hatırlatarak, şunları söyledi:

77’de ve 2015’te katliamların hesabı verilmemiştir. 77 ile 2015 katliamını yapan zihniyet aynı zihniyettir. Katliamlara karşı mücadele etmek, faillerin ortaya çıkarılmasıyla sınırlı değildir. Savaş ve ayrımcılık politikaları, baskı uygulamalarından ayrı değildir. Barış ve demokrasi mücadelemiz sürecektir.

Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs’a yasaklanmasını değerlendiren Tükel, “Katliam, zaten bu toplumun vicdanında derin bir yaradır. Meydanın yasaklanması derin acıları daha da derinleştirmiştir” diye kaydetti.

TMMOB: Hala canlarımızı almaya devam ediyorlar

TMMOB Genel Başkanı Emin Korumaz ise katliamın faillerinin “emperyalistler” olduğunu belirterek, katliam ile amaçlananın o dönem yükselen işçi sınıfı mücadelesi ve sosyalizmin önüne geçmek olduğunu belirtti.

77’den bugüne hala emekçilerin bedel ödediğini hatırlatan Korumaz, “Hala canlarımızı almaya devam ediyorlar. Ancak, insanca verdiğimiz mücadeleden bizi alamazlar” dedi.

Karanfil bırakıldı

Yapılan konuşmaların ardından 77’de katledilen 37 işçi için Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakıldı.