Ana SayfaGüncelAP üyesinden Türkiye izlenimleri: Gördüklerimi anlatacak kelime bulamıyorum

AP üyesinden Türkiye izlenimleri: Gördüklerimi anlatacak kelime bulamıyorum

Avrupa Parlamentosu üyesi Alman Parlamenter Klaus Buchner, Diyarbakır ve Mardin'deki temaslarının ardından yaptığı açıklamada, "Gördüklerimi anlatacak kelime bulamıyorum. Bölge, toplum yok edilmek isteniyor" dedi.

Avrupa Parlamentosu üyeleriyle birlikte Diyarbakır ve Mardin’de temaslarda bulunan Alman Parlamenter Klaus Buchner, ziyaretini değerlendirdi.

Buchner, temasları sırasında gördükleri ve dinledikleri karşısında ‘adeta şok yaşadığını’ dile getirdi.

Avrupa’dan bakınca Türkiye’deki gerçeklerin tam anlamıyla anlaşılamadığını ifade eden Buchner, şunları söyledi:

“Çocuklar öldürülmüş, ölü bedenler parçalanmış”

”Türkiye ile Avrupa arasındaki politik ilişkilerden kaynaklı burada yaşananların çok az bir kısmı Avrupa basınına yansıyor.

“Biz orada her iki tarafın savaştığı bir savaş var olarak biliyoruz. Fakat burada savaşın çok ötesinde şeyler yaşanmış: Sivil yaşam alanları bombalanmış, çocuklar öldürülmüş, bununla da yetinilmemiş ölü bedenler parçalanmış.

“Bölge yok edilmek isteniyor”

”Gördüklerimi anlatacak kelime bulamıyorum. Tel örgüler arkasından yıkılan mahalleleri gördük; benim anladığım oradaki o toprakların, evlerin sahibi insanların oraya bir daha dönmeleri istenmiyor.

“Amaç o insanları başka yerlere göç ettirerek, oralara büyük binalar yapıp dışarıdan insan getirip, yerleştirmek. Bölge, toplum yok edilmek isteniyor.

“Öcalan sorunu çözebilir ama Türk hükümeti hazır değil”

“Barış için Öcalan’ın ve Kürt halkının gücü var, ama iktidar partisi ve devletin böyle bir niyeti ve gücü olduğunu sanmıyorum.

“Türkiye kimsenin tavsiyesini dinlemiyor. Önce dinlemeye başlamalı.

“Avrupa’da böylesi süreçler yaşandı, ama sonuca bağladık. Burada neden olmasın ki? Gördüğüm, tanıdığım insanlar makul insanlar, onlarla barış sağlanabilir. Ama bunun kısa vadede olacağını sanmıyorum.

“Ortada iki taraf var. Öcalan 6 ayda bu sorunu çözebilir ama Türk hükümeti buna hazır değil.

“Rapor hazırlayacağız”

”Gördüm, buradayım, ne yapabilirim düşüncesi sıkışmışlık hissi yaratıyor. Bizim yapacağımız en önemli şey görünmeyen bu acıları görünür kılıp, acilen bir şeyler yapılmasını sağlamak.

“Heyetteki tüm arkadaşlarımız rapor hazırlayacak, daha sonra bu raporları ortaklaştırıp geliştireceğiz.

“Ben AB Dış İlişkiler Komisyonu’na yollayacağım, ayrıca Alman Dış İlişkiler Bakanlığı’na göndereceğim. Buradaki arkadaşlarda diplomasi çalışması yürütüyorlar bizlerde baskı oluşturacağız.

Med Nuçe’nin kapatılması

“Bu korkunç bir şey. Erdoğan kendi kurallarını bizim medya üzerinde de uygulamaya çalışıyor. Bunu kabul etmek mümkün değil.”

Previous post
Seyir halindeki insandan bir kesit: 'Rüzgârda Salınan Nilüfer'
Next post
Antarktika'da dünyanın en büyük doğal rezervi oluşturuluyor