Ana SayfaPolitikaBozdağ’dan malumun ilamı: Fiili bir başkanlık sistemi zaten var

Bozdağ’dan malumun ilamı: Fiili bir başkanlık sistemi zaten var

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 'başkanlık sistemi' ile ilgili tartışmaları değerlendirdiği konuşmasında "Fiili bir başkanlık sistemi zaten var" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada ‘başkanlık sistemi’ tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bekir Bozdağ, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, parlamenter sistemden yana olduklarını ancak fiili durum yaratılan başkanlık sistemi için ‘hukuki bir yol aranması gerektiğini’ belirterek, Meclis’e konuyla ilgili kanun teklifinin gelmesi yönündeki açıklamasını ve referandum önerisini değerlendirdi.

Türkiye’de şu anda ‘fiili bir başkanlık sistemi’ bulunduğunu dile getiren Bozdağ, konunun TBMM’ye taşınması gerektiğini söyledi:

“Bahçeli’nin sözlerinden sonra Türk siyasetine bu konuyu ele almak ve gereğini yapmak düşüyor. CHP farklı düşünüyor öbürleri farklı düşünüyor. Siz farklı düşündüğünüzde durum değişiyor mu? Fiili başkanlık durumu yok mu? İstediğiniz kadar yok deyin var.

“Siyasi partilerimiz bu konuyu Meclise getirmeli, konuşmalı, tartışmalı. Meclisimiz 330’un üzerinde çoğunlukla kabul ettiğinde de halkımıza hep beraber biz bunu sormalıyız.

“Sayın Bahçelinin bu konudaki fikrini önemsiyorum. Umarım ki siyasi partiler bu konuda uzlaşma zemini bulurlar, uzlaşamazlarsa da anayasa değişikliğinin halkın önüne gitmesine imkan verecek kapının aralanmasına yardımcı olurlar.”


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
'Alternatif bir yaşam mümkün': İzmir'de komün ve ekolojik bir çiftlik
Sonraki Haber
Nobel Edebiyat Ödülü, müzisyen ve şair Bob Dylan'a verildi