Ana SayfaGüncelFaruk Sarı: Dink’in öldürüleceği değil, öldürülmeyeceği bilgisi vardı

Faruk Sarı: Dink’in öldürüleceği değil, öldürülmeyeceği bilgisi vardı

Hrant Dink davasında, dönemin Trabzon Emniyetinde İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yapan Faruk Sarı, cinayet tasarısıyla ilgili kendisine bilgi gelmediğini söyledi. Sarı, sorgusunda sık sık "Dink’e yönelik eylem yapılacağı değil, yapılmayacağını bildiğini" ifade etti.

HABER MERKEZİ – Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine dair yeniden görülen davanın altıncı celsesinin üçüncü duruşmasına İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Dink davasında cinayetin yaşandığı tarihte Trabzon Emniyetinde İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yapan Faruk Sarı ifade verdi, çapraz sorguya alındı.

Duruşmada kimler vardı

Tutuksuz sanıklar, Engin Dinç’ten sonraki eski Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı, dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlileri Ercan Demir, Muhittin Zenit ve Hasan Durmuşoğlu ile Erhan Tuncel de duruşma salonunda yer aldı.

Duruşmaya, Ogün Samast, Yasin Hayal, Hamdi Egbatan, Osman Gülbel, Ali Poyraz, Şükrü Yıldız, Mehmet Ali Özkılınç SEGBİS aracılığıyla görüntülü ve sesli olarak katıldı.

Sarı’nın sorgusu

Sarı, dairede göreve başladığında, görevi devir aldığı Engin Dinç’in kendisine Yasin Hayal ve grubundan hiç bahsetmediğini, Dink cinayeti tasarısına ilişkin bilgi vermediklerini söyledi.

Erhan Tuncel’in yardımcı istihbarat elemanlığından çıkartıldıktan sonra Trabzon İstihbarat Şubesi’nin telefonundan yapılan görüşmelerin sorulduğu Sarı, görüşmelerin bir kısmından haberdar olduğunu söyledi. Sarı, ne konuşulduğu sorusuna ise “Hatırlamıyorum” diye cevap verdi.

Yasin Hayal’le ilgili teknik takiplerin yapıldığını ancak somut bilgi elde edilmediğini dile getiren Sarı, “Hayal’in bir gurubunun olduğunu cinayetten sonra öğrendim” dedi.

“Öldürüleceği değil, öldürülmeyeceği bilgisi vardı”

Mahkemenin “Emniyet müdürüne neden Dink’in öldürüleceği bilgisini vermediniz?” sorusuna Sarı, “Bizde öldürüleceği değil, öldürülemeyeceği bilgisi vardı” yanıtını verdi.

Faruk Sarı “Dink’e yönelik eylem yapılacağı değil, yapılmayacağını bildiği” şeklindeki söylemini sorgusunda sık sık tekrarladı. Heyet Başkanı, bu bilgiyi aldıktan sonra neden Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay’a bilgi vermediğini sorduğunda ise Sarı, “Kendi dönemimde üzerime düşenleri yaptım. Bırakın bilgiyi kırıntısı bile bana ulaşmadı ki, nasıl arz edeceğim. Erhan Tuncel, Dink cinayetiyle ilgili cinayetten sonra bile Hayal yapmadı diyor” ifadelerini kullandı.

Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakıcıoğlu’nun “Engin Dinç 26 Ağustos 2015 tarihli ifadesinde size konuyla ilgili tüm evrakları aktararak gizli evrakları teslim ettiğini söylemişti. Bu konuda size ayrıntılı sunum yaptı mı?” şeklindeki sorusuna, Sarı “Hayır” karşılığını verdi.

Sarı’nın çapraz sorgusunun son bulmasının ardından mahkeme heyeti duruşmaya yarına kadar ara verdi.

Durmuşoğlu’nun savunması alınacak

Yarın, dönemin Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarattan Sorumlu Müdür Yardımcısı Hasan Durmuşoğlu’nun savunması alınacak.

Previous post
5 soruda Yemen krizi
Next post
Çocukların kadrajından Sur fotoğrafları sergilenecek