Ana SayfaDünyaİbadi’den Erdoğan’a Kürt sorunu sorusu

İbadi’den Erdoğan’a Kürt sorunu sorusu

Irak Başbakanı Haydar El İbadi, devam eden Musul operasyonuna konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın operasyonla ilgili sözlerine değinen İbadi, Erdoğan’a, “Türkiye Kürtlerine askeri ve siyasi haklarını verdiniz mi?” diye sordu.

HABER MERKEZİ – Irak Başbakanı Haydar El İbadi, Irak ordusu, peşmerge ve koalisyon güçlerinin ortaklığıyla devam eden Musul operasyonuna ilişkin konuştu.

Almasalah’ın haberine göre İbadi, Bağdat’taki yabancı misyon ve Büyükelçileri ile görüştü görüşmede yaptığı açıklamada gündemine Türkiye’yi de aldı.

”Türklerin, Irak’a yönelik tutumları ve özellikle olayları tırmandırması konusunda iyimser değilim. Irak’ın egemenliğini ihlal etmeleri konusunda da ileri gitmemeleri için uyarıyoruz’’ diyen İbadi, Türkiye’nin iç sorunlarını dışarıya taşımaya çalıştığını söyledi.

‘Türk askerinin bölgede kalması iki ülke ilişkilerine zarar verecek’

İbadi, ‘’Türkiye iç sorunlarını dışarıya taşımak için Saddam Hüseyin’in politikasını benimsemiştir. Türk askerinin Irak topraklarında bulunmasına resmi olarak izin vermedik. Irak’ın egemenliğine saygı göstermelerini ve ülkenin kuzeyinden askerlerini derhal çekmesini talep ettik. Türk askerlerinin bölgede kalması, iki ülkenin tarihi ilişkilerine zarar verecektir’’ diye konuştu.

İbadi, Erdoğan’ın “Irak Kürtleri asimilasyona uğruyor” dediğini belirterek, “Peki, siz Türkiye Kürtlerine askeri ve siyasi haklarını verdiniz mi soruyorum?” diye konuştu.

 

Previous post
Musul'da bomba yüklü araçla saldırı: En az 70 asker hayatını kaybetti
Next post
‘Musul operasyonu haftalarca sürebilir’