Ana SayfaGüncelİnternet kesintileri hakkında suç duyurusu

İnternet kesintileri hakkında suç duyurusu

HDP, Diyarbakır Büyükşehir Belediye eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasının protesto edildiği başta Diyarbakır olmak üzere bölgede birçok kentte yaşanan internet kesintileri ile ilgili kamu kurumları ve GSM şirketleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

HABER MERKEZİ – Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır başta olmak üzere bölgenin bir çok kentinde uygulanan internet kesintleri hakkında kamı kurumları ve GSM şirketlerine suç duyurusunda bulundu.

HDP eş genel başkanları Yüksekdağ ve Demirtaş adına yapılan suç duyurularında Türk Telekom, Türksat Uydu Haberleşme, Vodafone Telekomünikasyon, Turkcell Superonline, D-Smart, Turkcell İletişim Hizmetleri, Doping İnternet, Turknet İletişim Hizmetleri, Digiturk İnternet, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Erişim Sağlayıcıları Birliği hakkında kamu davası açılmasını istedi.

HDP, şikayetçi olduğu kurumların kesintilerle “haberleşmenin engellenmesi’, “ayrımcılık’ ve ‘görevi kötüye kullanma” suçlarını işlediğini belirtti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasının protesto edildiği Diyarbakır başta olmak üzere bölgedeki birçok kentte hem sabit hem de mobil internet hatları 4 gündür kesik.

HDP Milletvekili Ali Atalan konu ile ilgili Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi vermişti. Atalan, Bakan Arslan’a, “İnternet kesintileri hükümet talimatıyla mı yapılıyor?” diye sormuştu.

Konu ile ilgili konuşan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş ise internet kesintisinin Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasıyla alakası olmadığını iddia etmişti.

  Avukatlar beş günün ardından Kışanak ve Anlı ile görüştü
  Diyarbakır’da protestolara polis müdahalesi

 

Previous post
Knausgaard'ın 'Çocukluk Adası' 1 Kasım'da yayımlanacak
Next post
Avukatlar beş günün ardından Kışanak ve Anlı ile görüştü