Ana SayfaGüncelKültür Bakanı Avcı: AKM yıkılacak

Kültür Bakanı Avcı: AKM yıkılacak

HABER MERKEZİ – Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Taksim’deki AKM binasının yıkılacağını açıkladı.

Habertürk’ten Mehmet Açar imzalı habere göre, Topkapı Sarayı Müzesi’ndeki Konyalı Lokantası’nda gazetelerin kültür-sanat muhabirleri ve editörleriyle akşam yemeğinde bir araya geldi ve önemli açıklamalarda bulundu.

Uzun süredir kapalı bulunan, İstanbul Taksim’deki AKM binasının ömrünü tamamladığının raporlarla kesinleştiğini ve yıkımın gerçekleşeceğini söyleyen Bakan Avcı, bulunduğu alana eskisinden daha kullanışlı, içinde büyük bir opera salonunun da yer alacağı daha büyük bir bina yapılacağını dile getirdi.

Avcı yaptığı açıklamada bu konudaki çalışmaların sürdüğünü ve epey yol alındığını belirterek, gelişmelerin yakın bir zamanda basınla da paylaşılacağını belirtti.

Devlet tiyatroları özelleşme yolunda

Nabi Avcı’ya yemek sırasında ‘devlet opera, bale ve tiyatrolarının özelleştirilmesi’ konusunda önümüzdeki dönemde bir gelişme olup olmayacağı da soruldu. Avcı, bakanlıkta bir çalışma yürütüldüğünü belirtti.

Yeni yasa ve düzenlemelerin tiyatrocular ve sanatçılarla birlikte yürütülmesi gerektiğini vurgulayan Avcı, devletin tiyatro, opera ve bale alanındaki gelenek ve birikiminin saygıyla korunmasına özen gösterileceğini ifade etti.
Önceki Haber
Demirtaş'tan Kışanak ve Anlı açıklaması: Tutuklama değil rehin alma
Sonraki Haber
Gültan Kışanak ve Ayla Akat Ata, Kandıra Cezaevi'ne getirildi