Ana SayfaDünyaMusul operasyonu başladı… Irak Başkanı İbadi: ‘Zafer vakti geldi’

Musul operasyonu başladı… Irak Başkanı İbadi: ‘Zafer vakti geldi’

Irak Başkanı Haydar El İbadi, günlerdir beklenen Musul operasyonunun başladığını "Zafer vakti geldi” sözleriyle duyurdu. Peşmerge Irak Ordusu ve ABD topçu birlikleri karadan Musul’daki IŞİD hedeflerini vurmaya başladı. Operasyonda ilk hedef Musul’un Hamdani'ye ve Karakuş ilçelerinin IŞİD’den kurtarılması.

HABER MERKEZİ – Irak’ın en büyük ikinci kenti olan ve iki yıldır IŞİD işgali altında bulunan Musul’un IŞİD’den kurtarılması için günlerdir hazırlıkları yapılan operasyon başladı.

ABD ve Fransa uçakları tarafından dün 16 Ekim’de IŞİD hedeflerinin vurulduğu kente karadan operasyonun başladığını Irak Başkanı Haydar El İbadi duyurdu. Irak devlet televizyonunun canlı yayınında konuşan İbadi, “Zafer vakti geldi ve Musul’un özgürleştirilmesi için operasyon başladı” dedi. İbadi, kent merkezine sadece ordu ve polis güçlerinin gireceğini söyledi.

Açıklamanın ardından saat 05.30’da peşmerge güçlerinin Musul  çevresindeki IŞİD kontrolündeki köylere doğru havan atışına başlamasıyla operasyon başlamış oldu.

Musul’un doğusundaki Hazır Cephesi’nde peşmerge, güneyde Güver ve Geyyara cephelerinde ise Irak ordusu IŞİD hedeflerini vuruyor.

Peşmergenin konuşlandığı Hazır Cephesi’nde Zerdek Dağı ve Hasanşam köyüne askeri birlikler ve ABD’nin topçu birliklerinin ağır silahları konuşlandırıldı.

Operasyonda öncü gücün Hazır Cephesi’deki peşmerge birlikleri olacağı Irak ordusunun ise peşmergenin açtığı alanda arkadan ilerleyeceği belirtiliyor. Operasyonda ilk hedef ise Musul’a bağlı Hamdani’ye ve Karakuş ilçelerinin IŞİD’den kurtarılması.

Previous post
5 soruda Suriye iç savaşında diplomatik görüşmelerdeki başarısızlığın nedenleri
Next post
ABD’den Musul operasyonu açıklaması