Ana SayfaDünya‘Musul’da savaş daha da büyüyüp uzayabilir’

‘Musul’da savaş daha da büyüyüp uzayabilir’

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi İçişleri Bakanı Kerim Sincari, Musul'daki savaşın beklenenden daha büyük olabileceğini söyledi. Sincari, "Eğer IŞİD özellikle eski Musul bölgelerinde direnirse çok daha büyük bir savaş olacak" dedi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi İçişleri Bakanı Kerim Sincari, Musul’daki savaşın beklenenden daha büyük olacağını ve kısa sürmeyeceğini söyledi.

‘Büyük bir savaş olabilir’

Reuters’a konuşan Kerim Sincari, Musul’un Sünni cihatçıların sembolü olduğunu ve kentte 4 bin ila 8 bin arasında IŞİD’li olduğunu tahmin ettiklerini belirtti.

Sincari, Musul’daki çatışmanın Tikrit ve Felluce’de yaşanan çatışmalardan daha uzun süreceğini belirterek, “Eğer IŞİD özellikle eski Musul bölgelerinde direnirse çok daha büyük bir savaş olacak. Çünkü sokaklar oldukça dar. Askeri araçlarla ve tanklarla orada operasyon düzenleyemezsiniz. O yüzden sıcak temaslı çatışmalar yaşanabilir” dedi.

‘Musul alınırsa Rakka’dan başka kaçacak yerleri kalmayacak’

Musul alındığı takdirde IŞİD’in inandığı ‘halifeliğin’ de son bulacağını vurgulayan Sincari, “Rakka’dan başka kaçacak yerleri kalmayacak. Böylece tek bir bölgede etrafı sarılmış olacak” dedi.

“Bağdadi Musul’da” iddiası

Sincari ayrıca teyit edemedikleri bir bilgiyi de paylaştı. Bağdadi’nin 3 gün öncesine kadar Musul’da olduğu, sivillerin onu sokakta IŞİD’lilere cesaret vermek amacıyla dolaşırken gördüğü yönünde bilgiler aldıklarını söyleyen Sincari, “Fakat teyit edilememiş bilgi, onun hala orda olduğundan emin değilim” dedi.

‘Sivil direniş’

Kentteki ‘sivil direniş’ haberlerine dair de konuşan Sincari, “Elimize ulaşan bazı bilgilere göre Musul’da bazı grupların IŞİD’e karşı gizli mücadele ettiğini söyleyebilirim. Hatta kent merkezindeki sokaklarda öldürülmüş IŞİD’liler olduğu bilgileri geldi bize” diye konuştu.

Previous post
544 televizyon haberinde LGBTİ'yle ilgili haber sayısı sıfır
Next post
'Bakıp görememe, görüp idrak edememe': Rafet Arslan'la 'Kör Bakış' üzerine