Ana SayfaDünyaNobel Barış Ödülü Kolombiya başkanı Santos’a verildi

Nobel Barış Ödülü Kolombiya başkanı Santos’a verildi

2016 Nobel Barış Ödülü’ne Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos layık görüldü. Nobel Komitesi yaptığı açıklamada "Bu ödül, büyük zorluklar ve acılara rağmen barış umudundan vazgeçmemiş olan Kolombiya halkına ve barış sürecine katılan tüm taraflara verilmiş olarak görülmelidir" dedi.

2016 Nobel Barış Ödülü, 56 yıldır silahlı mücadele sürdüren FARC ile barış anlaşmasına imza atan Kolombiya devlet başkanı Juan Manuel Santos’a verildi.

Santos’un, Kolombiya’da 52 yıldır süren iç savaşı bitirmeye yönelik çabalarından dolayı ödüle layık görüldüğü açıklandı.

Santos: Barışa ulaşmaya çok yakınız

Kararın ardından Nobel Vakfı’nın sosyal medya hesabından yazan Juan Manuel Santos, “Barışa ulaşmaya çok yakınız” diye mesaj verdi.

Nobel Barış Ödülü’nü ‘savaştan oldukça büyük acılar çeken Kolombiya halkı’ adına aldığını söyleyen Santos, ödülün Kolombiya’da barışa ulaşılması için önemli bir ‘cesaret kaynağı’ olduğunu da sözlerine ekledi.

Nobel Komitesi: Ödül, barış sürecine katılan tüm taraflara verilmiş olarak görülmeli

Kolombiya’da yapılan referandumda halkın ‘hayır’ oyu vermesine rağmen ateşkesi sürdürme yönünde kararlılık gösteren taraflar barışa sahip çıkmıştı.

Nobel Barış Ödülü komitesi referandum sonucuyla Kolombiya halkının barışa ‘hayır’ demediğini, ancak geçtiğimiz hafta oylanan barış anlaşmasının somut ayrıntılarının reddedildiğini ifade etti.

Komite, Santos ve FARC lideri ‘Timochenko’yu “sorumluluklarını yerine getirme ve ilerleyen barış görüşmelerine yapıcı katkılarını sunma” yönünde desteklerini belirtti.

Basın mensuplarının ‘ödülün neden iki taraf arasında paylaştırılmadığı’ yönündeki soruları üzerine Komite, Santos’un barış çabasının geçmişteki girişimlerden daha kararlı olduğunu, “her şeyini ortaya koyarak” barış için çaba gösterdiğini ifade etti.

‘Barış ödülünü bir gerilla liderine vermenin zor olduğu nedeniyle mi bu yolun tercih edildiğine’ dair soruya ise Komite “Ödül almamış kişiler hakkında yorum yapmaktan daima kaçınıyoruz” yanıtını verdi.

Nobel Komitesi yaptığı açıklamada “Bu ödül, büyük zorluklar ve acılara rağmen barış umudundan vazgeçmemiş olan Kolombiya halkına ve barış sürecine katılan tüm taraflara verilmiş olarak görülmelidir” ifadelerine yer verdi.

Previous post
Yazar Murat Özyaşar serbest bırakıldı
Next post
St. Pauli'nin ilk 11'i: Herkes 'Deniz Naki'