Ana SayfaGüncelPentagon’dan ihale alıp üretimi kaçak yoldan Türkiye’de yapan 3 kişi tutuklandı

Pentagon’dan ihale alıp üretimi kaçak yoldan Türkiye’de yapan 3 kişi tutuklandı

ABD'de teknoloji şirketi kuran 3 Türk, Pentagon'dan çok sayıda ihale aldı. Ancak üretimi kaçak olarak Türkiye'de yapan şahıslar 'askeri sırları ülke dışına çıkarmak' suçlamasıyla cezaevine gönderildi.

HABER MERKEZİ – ABD’de Pentagon’dan ihale alıp üretimi kaçak yoldan yapan 3 Türk ‘casusluk’ suçlamasıyla tutuklandı.

Pentagon, İç Güvenlik Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’nın müdahil olduğu dava dosyasına göre, Ferdi Murat Gül isimli Türk, ABD’de Bright Machinery Manufactoring (BMM) ve FMG Machinery Group isimli 2 makine ve parçaları üreten şirket kurdu.

BMM’nin satın alma ve satış sorumlusu Serap Başcı ve üretim müdürü Fatih Çivi’ydi.

Gül, 2010 yılından itibaren Pentagon ihalelerine girmeye başladı. En önemli şart bu parçaların ABD içinde üretilmesiydi.

Savaş teçhizatı ihalesi

Vatan’ın haberine göre 2011-2015 arasında BMM şirketi, ABD’de tam 346 ihale aldı. İhaleler, savaş uçağı füze fırlatma sistemi, denizaltı torpidoları ve bomba atarlar için parça üretimi konusundaydı. Toplam bedelleri 7.3 milyon doları buldu. Ancak üretilen parçaların bir kısmı istenilen standartta olmadığı ve işe yaramadığı anlaşılınca Pentagon BMM’yi takibe aldı.

Oyun, 5 yılın sonunda açığa çıktı

5 yıllık oyun da böylece açığa çıktı. ABD vatandaşı olan Serap Başçı, Sarah Basci ismini kullanıyordu. Bu isim mahkeme evrakında da yer aldı.

Yine ABD vatandaşı olan Fatih Çivi’nin, ABD’de kullandığı isim Frank Civi’ydi. Türk pasaportuna sahip Ferdi Murat Gül ise, Fred Gull ismini tercih ediyordu.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Tartışmalı projede sona doğru: Avrasya Tüneli'nden ilk Erdoğan geçti
Sonraki Haber
Hurşit Külter'in annesi: Tek temennim, bütün kayıpların ailelerine kavuşması