Ana SayfaEkoloji‘Yeşil Yol’ inşaatı yeniden başladı: 11 gözaltı

‘Yeşil Yol’ inşaatı yeniden başladı: 11 gözaltı

"Yeşil Yol" çalışmasının yeniden başlandığının duyurulması üzerine bölgeye giden 11 kişi gözaltına alındı.

“Yeşil Yol” projesinde inşaat çalışmaları yeniden başladı.

Fırtına İnisiyatifi’nden aktivistlerin çalışmaların Yukarı Kavron’da yeniden başlandığını duyurması üzerine bölgeye giden yaşam savunucularından Timur Danış gözaltına alındı.

Danış’ın verdiği bilgiye göre kendisinin de aralarında bulunduğu 11 kişi jandarma tarafından gözaltına alındı ve karakola götürüldü.

Bölge halkının yayla sezonunun bitmesi ile proje çalışmalarının başladığına dikkat çeken Fırtına İnisiyatifi, herkesi bölge için direnmeye çağırdı.

“Yeşil Yol” projesi

“Yeşil Yol” projesi, Karadeniz bölgesinde Samsun, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon, Artvin’i içine alan sekiz ilin  yaylaları turizmi geliştirme kapsamında 2 bin 600 kilometrelik yolla birbirine bağlıyor.

Proje kapsamında Çamlıhemşin’in Yukarı Kavron ve Samistsal yaylalarındaki bölümü, yerel halk ve çevrecilerin eylemleri sonucu geçen yaz durdurulmuştu.

Çevre ve Ekoloji Hareketi (ÇEHAV) avukatlarının açtığı dava sonucu proje ile ilgili ilk durdurma kararı Temmuz 2015’te çıkmıştı.

Yeşil Yol projesi kapsamında Çamlıhemşin’de Kaçkar Dağları Milli Parkı Avusor-Haczane yaylaları arasındaki bölümünde 16 bin 367 ormanlık alana ilişkin yol çalışmasının yürütmesi Rize İdare Mahkemesi tarafından durdurulmuştu.

Projeye açılan ve süren başka davalar da var.

Bölgede Aşağı ve Yukarı Kavron, Samistal gibi yaylalar da bulunuyor.

Previous post
Almanya 50 binin üzerinde eşcinsel erkeğe 30 milyon euro tazminat ödeyecek
Next post
15 Temmuz'un ilk iddianamesi hazırlandı