Ana SayfaGüncel‘Adıyaman’da 30 öğrenciye cinsel istismarın üzeri örtülüyor’

‘Adıyaman’da 30 öğrenciye cinsel istismarın üzeri örtülüyor’

HABER MERKEZİ – Adıyaman Gerger’deki İmam Hatip Lisesi’nde öğrenim gören 30 öğrenci cinsel istismara maruz kaldı. CHP İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş, Emniyet ve Savcılık yetkililerinin olayın üzerini örtmeye çalıştığını belirtti. 

Adıyaman’ın Gerger ilçesinde bulunan İmam Hatip lisesinde öğrenim gören 30 öğrenciye cinsel istismarda bulundukları gerekçesiyle okul görevlisi 1 hademe ve 3 idarecinin görev yeri değiştirildi.

Cinsel istismar iddialarını basın ve kamuoyundan gizlemek isteyen kamu görevlileri, sosyal medyada konu ile ilgili yazıların silinmesi için baskı yaptı.

Taciz iddiaları hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında okul hademesi tutuklanırken; 3 öğretmenin de görev yerleri değiştirildi.

Cinsel istismarın 2 yıldır sistematik olarak devam ettiği belirtildi. Kız ve erkek toplamda 30 çocuk istismara maruz kaldı.

Öğrencilerin kaldığı okul ve yurtlarda güvenlik görevlisi bulunmuyor.

“Bu haberi duyuran siyasetçi ve gazeteciye baskı yapılıyor”

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş cinsel istismar iddiaları sonrası yaşananlara tepki gösterdi. Yarkadaş, “Taciz haberini öğrenen ve Facebook’ta bu konuyu duyuran siyasetçilere, yazdıklarını silmeleri için baskı yapılıyor” dedi.

Cinsel istismar iddiasını sosyal medyada duyuran bir yerel gazeteci ile CHP Gerger İlçe Başkanı Abdurrahman Acar’ın da bu baskılara maruz kaldığını belirten Yarkadaş, “Gerger’deki okulda dehşetengiz bir taciz iddiası var. Bir gazeteci bunu sosyal medyada yazıyor. Emniyet ve Savcılık, bu paylaşımların silinmesi için baskı yapıyor. Aynı konuyu İlçe Başkanımız Abdurrahman Acar da gündeme getiriyor. İlçe Başkanımıza da baskı yapmaya çalıştılar. Başkanımız geri adım atmadı. Ne yazık ki; kamu görevlileri taciz iddialarının üstünü örtmeye çalışan bir tutum içinde…” dedi.

CHP’nin yaklaşık 30 öğrenciye yönelik taciz iddiasının üstünün örtülmesine izin vermeyeceğini belirten Yarkadaş, Gerger’de yaşayan ailelerin de konuya duyarlı olması gerektiğini söyledi.

Olayı TBMM’ye taşıyacağını ifade eden CHP’li Yarkadaş, bir soru önergesi ve araştırma önergesiyle konuyu yakından takip edeceklerini söyledi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
'Ak Trol'ler Guardian'da: Trol ordusunun favori konusu 'Kürtlere karşı durmak'
Sonraki Haber
HDP Milletvekili Nihat Akdoğan da gözaltına alındı