Ana SayfaGüncelAkyürek: Cerrah, Hrant Dink’e yönelik eylemin belgesini imha etmemi istedi

Akyürek: Cerrah, Hrant Dink’e yönelik eylemin belgesini imha etmemi istedi

HABER MERKEZİ – Devam eden Hrant Dink davasında söz alan Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi eski Başkanı Ramazan Akyürek, cinayetten sonra İstanbul Emniyeti eski Müdürü Celalettin Cerrah’ın kendisini arayarak belge imha etmesini istediğini iddia etti. Cerrah ise Akyürek’in bu iddiasını ‘Akli dengesi bozulmuş olabilir’ diyerek yalanladı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin yeniden görülen davaya devam edildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden duruşmasında ikinci gün de sona erdi.

Duruşmaya tutuklu sanıklardan Ramazan Akyürek, tutuksuz sanıklardan Ogün Samast, Reşat Altay, Ahmet İlhan Güler, Sabri Uzun ve Celalettin Cerrah katıldı.

Yasin Hayal, Hamdi Egbatan, Osman Gülbel, Ali Poyraz, Şükrü Yıldız, Mehmet Ali Özkılınç ise duruşmaya SEGBİS aracılığıyla görüntülü ve sesli olarak katıldı.

Akyürek: Cerrah, İstanbul’a gönderilen belgenin imhasını istedi

İstanbul Emniyeti İstihbarat Şubesi eski Müdürü Ahmet İlhan Güler’in çapraz sorgusu devam ederken Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi eski Başkanı ve tutuklu sanık Ramazan Akyürek söz aldı.

Celalettin Cerrah’la ilgili önemli bir iddia ortaya atan Akyürek, şunları söyledi:

Cinayetten sonra Erhan Tuncel’in ifadesi alındıktan sonra, dönemin İçişleri Bakanı’nın zorlamasıyla İstanbul’a gittim. İstanbul’a gitmeden önce, İstanbul İstihbarat Şubesinin dahili telefonundan Celallettin Cerrah beni aradı. Benden, 17 Şubat 2006’da Trabzon’dan İstanbul’a gönderilen, Dink’e yönelik ses getirici eylem yapılacağı belirtilen belgeyi imha etmemi istedi. Ben ertesi gün İstanbul’a gittim. Cerrah’ın yanında Ahmet İlhan Güler, Aydın Türkeli ve Selim Kutkan vardı. Böyle bir şeyi yapmamın mümkün olamayacağını yüzüne de söyledim.

Ahmet İlhan Güler ise böyle bir konuşmaya şahit olmadığını söyledi.

Cerrah: Akyürek’in psikolojisi bozulmuş olabilir

Akyürek’in sözleri üzerine söz alan Celalettin Cerrah, şöyle konuştu:

45 yıllık meslek hayatımda ilk kez böyle bir suçlamayla karşı karşıyayım. Böyle bir şey istemedim. Bu belgenin imha edilmesi benim değil Akyürek’in ve Trabzon’un işine gelir. Böyle bir şey söylemem mümkün değil. O kadar aptalım ki üç kişinin arasında böyle bir şey söyleyeyim. Kendisi bana bağlı değildir. Daire Başkanı olması dolayısıyla sık sık İçişleri Bakanı’nın hatta yerine göre Başbakan’ın dahi çağırıp bilgi aldığı bir kişidir. Akyürek uzun süredir cezaevinde. Psikolojisi bozulmuş olabilir. Kendisi hakkında suç duyurusunda bulunuyorum.

Cerrah, Akyürek’le ilgili Adli Tıp’tan ‘akli dengesi yerinde mi’ diye rapor alınmasını talep etti.

Duruşma Perşembe ve Cuma devam edecek

Duruşma Perşembe günü dönemin İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’un savunmasıyla devam edecek.

Cuma günü de Celalettin Cerrah savunma yapacak.

Previous post
Erdoğan ve AKP'den CHP bildirisine suç duyurusu
Next post
Gazeteci Demir'e hapis istemi, Özgür Gelecek muhabirine tutuklama