Ana SayfaGüncelKılıçdaroğlu: Öyle bir başkanlık getirirler ki eleştirilerimiz, kullandığımız dil farklı olur

Kılıçdaroğlu: Öyle bir başkanlık getirirler ki eleştirilerimiz, kullandığımız dil farklı olur

HABER MERKEZİ – Anayasa değişikliği konusunda Başbakan Binali Yıldırım’a seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Öyle bir başkanlık getirirler ki, ona yönelik eleştirimiz, kullandığımız dil farklı olabilir, argümanlar değişebilir ama ilke olarak karşıyız buna” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin dünkü Anayasa Çalıştayı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘Başkanlık sistemi’ ile ilgili AKP’nin hazırladığı metni görmek istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım’la görüşebileceklerini söyledi ancak henüz bir randevu talebinin olmadığını kaydetti.

Kılıçdaroğlu konuya ilişkin şartlarının olup olmadığı sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

Şartımız yok, eleştireceğimiz yön açısından söylüyorum. Öyle bir başkanlık getirirler ki, ona yönelik eleştirimiz, kullandığımız dil farklı olabilir, argümanlar değişebilir ama ilke olarak karşıyız buna. Bunu söylüyoruz. Benim eleştirmem için nasıl bir düzen, nasıl bir model getiriyorlar, onu görmem lazım. Biz başkanlık sistemine karşıyız, güçlendirilmiş bir parlamenter sistemi savunuyoruz.

CHP lideri, partisinin Hukuk ve Seçim İşleri Genel Başkan Yardımcılığı tarafından düzenlenen Anayasa Çalıştayı’ndaki konuşmasında “Bir ülkenin rejimini bir kişi belirleyemez. Bir kişinin arzusu üzerine rejim değişmez” demişti.

  Kılıçdaroğlu'ndan 'başkanlık' açıklaması: Ülkenin rejimini bir kişi belirleyemez
Previous post
Emel Korkmaz, oğlu Ali İsmail’in düşleri için koştu
Next post
Tutuklu HDP eş genel başkanlarından mesaj