Ana SayfaGüncelKılıçdaroğlu’ndan ‘başkanlık’ açıklaması: Ülkenin rejimini bir kişi belirleyemez

Kılıçdaroğlu’ndan ‘başkanlık’ açıklaması: Ülkenin rejimini bir kişi belirleyemez

HABER MERKEZİ – Yeni Anayasa ve ‘başkanlık sistemine’ ilişkin konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bir ülkenin rejimini bir kişi belirleyemez. Bir kişinin arzusu üzerine rejim değişmez” dedi. 

Partisinin hukuk ve seçim işleri genel başkan yardımcılığı tarafından düzenlenen, Anayasa Çalıştayı’nda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘başkanlık sistemine’ ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP liderinin yeni anayasa, ‘başkanlık sistemi’, basın özgürlüğü ve seçim barajı konularına dair açıklamaları özetle şöyle:

Yeni Anayasa ve ‘başkanlık sistemi’

Bugün deniyor ki bir anayasa değişikliği yapalım. Arkasından cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra ‘Sistemi değiştirelim, parlamenter demokratik sistemden vazgeçelim, yerine başkanlık sistemi getirelim’. Nasıl bir başkanlık sistemi?

Türkiye’ye özgü bir başkanlık sistemi. Bir ülkenin rejimini bir kişi belirleyemez. Bir kişinin arzusu üzerine rejim değişmez. Bir ülkenin rejimini, o ülkenin tarihsel koşulları belirler. Siyasal, sosyolojik koşulları belirler.

Amerika’nın tarihini bilirseniz başkanlık sisteminin neden olduğunu anlarsınız. Türkiye’nin en temel sorunu, Türkiye’nin tarihini bilmeyen, sığ bir kültüre sahip kişiler tarafından yönetilmiş olmasıdır

140 yıllık bir parlamenter sistem deneyimimiz var. Bedeller ödenerek, bu parlamenter sistem yaşatılmıştır. Bir kişinin arzusu üzerine 140 yıllık çabayı alıp, bir tarafa atacağız ve Türkiye’ye özgü bir başkanlık sistemi getireceğiz. Neden? Bir Allah’ın kulu çıkıp, haklı bir gerekçe söylesin. Bir kişinin arzusu üzerine bunlar yapılır mı?

Seçim barajı

Eğer Seçim Yasasını değiştirmezseniz yüzde 10 seçim barajı hangi demokratik ülkede var? Çıkıp bunu, bu ülkeyi yönetenler söylesin? Sabah, akşam, öğle, ikindi milli iradeden söz ederler. Peki milli iradenin parlamentoya tam yansımasını niye engellerler? Yüzde 10 seçim barajı kimin ürünüdür? Darbecilerin ürünüdür.

Yüzde 10 seçim barajını Adalet ve Kalkınma Partisi savunuyor. Yüzde 10 seçim barajını askeri darbeciler getirmişlerse yüzde 10 seçim barajını kaldırmak da demokrasiyi savunanların görevi olmalı.

Basın özgürlüğü

Eğer bir ülkede 80 darbesinden yıllar sonra 142 gazeteci hapisteyse o ülkede basın özgürlüğünden söz edemezsiniz. Peki bunlar anayasanın hükmüne rağmen nasıl içerideler? Darbe hukukunun öngördüğü kalıplar içinde oluşturulan hukuk ve yargıyla içerideler.

Previous post
Hamaney'e yakın gazete: İran, Erdoğan'ın bölgede 'kendi tek kişilik oyununa' izin vermeyecek
Next post
'Fırat'ın Gazabı' 8. gününde: Rakka'ya giden ana yolda kontrol sağlandı