Ana SayfaBilim ve TeknolojiSamanyolu’nda yeni bir yıldız ailesi keşfedildi

Samanyolu’nda yeni bir yıldız ailesi keşfedildi

HABER MERKEZİ – Samanyolu galaksisinin merkezinde yeni bir yıldız ailesinin olduğu tespit edildi.

İngiltere’deki Liverpool John Moores Üniversitesi Astrofizik Araştırma Enstitüsünde, çok uluslu gözlem projesi “Sloan Sky Digital Survey” kapsamında çalışan araştırmacılar Samanyolu galaksisinin merkezinde yeni bir yıldız ailesinin varlığını keşfetti.

ABD’nin New Meksiko eyaletindeki Apache Point Gözlemevi’nde bulunan uzay teleskobundan elde ettikleri kızılötesi izleme verilerini değerlendiren araştırmacılar, daha önce varlığı bilinmeyen bir yıldız topluluğu saptadı.

Önemli oluşumları aydınlatacak

Araştırmacılar, keşfedilen yıldız topluluğunun Samanyolu’nun oluşumunun erken evrelerinde ortaya çıkan ve bir milyon yıldızdan oluşan küresel kümelerin içindeki yıldız gruplarına benzerlik gösterdiğini belirtti.

Yıldız ailesinin, galaktik merkezin ilk şiddetli oluşum safhasında küresel kümelerin parçalanmasıyla meydana gelmiş olabileceği üzerinde duruluyor.

Araştırmacılar, keşfin Samanyolu’nun merkezindeki yıldızların doğası, küresel kümelerin nasıl ortaya çıktığı ve Samanyolu ile diğer galaksilerin oluşumundaki rollerine dair önemli bilgiler sağlayacağını ifade ediyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Emin Alper'den yeni film: 'Çukurcalı Üç Kız Kardeş'
Sonraki Haber
Dış ticaret açığı yüzde 13 arttı