Ana SayfaGüncel2. Akdeniz Belgesel Film Günleri: ‘Yerinden edilme, Bellek ve Yüzleşme’

2. Akdeniz Belgesel Film Günleri: ‘Yerinden edilme, Bellek ve Yüzleşme’

HABER MERKEZİ – 2. Akdeniz Belgesel Film Günleri ‘Yerinden edilme, Bellek ve Yüzleşme’ temaları ile 16-18 Aralık’ta izleyici ile buluşacak. Etkinlik kapsamında toplumun hafızasında yer tutmuş olaylara odaklanan sekiz belgesel gösterilecek.

Mersin’in Akdeniz ilçesinde bu yıl ikincisi düzenlenen Akdeniz Belgesel Film Günleri’nin teması yerinden edilme, bellek ve yüzleşme olarak belirlendi.

Mersin’den Barış akademisyenlerinin, öğrencilerin Akdeniz Belediyesi Kültür Birimi’yle ortaklaşa düzenlediği etkinlik kapsamında sekiz belgesel yer alacak.

Etkinliğin açılışı 16 Aralık akşamı saat 18:00’de Ermenilerin yaşadığı trajedilere odaklanan ‘Ötekiler’ belgeseliyle yapılacak.

Akdeniz Belediyesi Gösterim Salonu’nda yapılacak belgesel gösterimi herkese açık olacak.

Belgesel Günleri’nde, Gazi Mahallesi katliamının mağdurlarının yaşadıklarının anlatıldığı filmlerden, Suriye’de yaşanan savaş sonrası evini terk etmek zorunda kalan ve ülkesine, barışı anlatacağı filmlerle getirmeye çalışan bir sinemacının hikâyesini anlatan “Kameralı Çocuk”a uzanan geniş bir yelpaze yer alıyor.

Program kapsamında, Documentarist 2016’da Yeni Yetenek Ödülü kazanan “Hatırlıyorum”, Barış İçin Kadın Girişimi’nin Cizre ve Silopi’deki tanıklıklarını konu alan “Kadınlar Cizre ve Silopi’yi Anlatıyor” gibi son dönemlerde toplum hafızasında yer bulan yapımlar bulunuyor.

Etkinliğin bu seneki en önemli filmlerinden biri de Kosova Docufest ve Documentarist 2015’te Yeni Yetenek Ödülü kazanan ve son olarak dünyanın en önemli belgesel film festivallerinden olan DOK Leipzig’de gösterilen “Koloni” adlı belgesel.

Gösterimde yer alacak “Kayıp Vatan” belgeseli İstanbullu Rumların doğup büyüdükleri, köklerinin olduğu topraklardan koparılma hikâyelerini, “Roza İki Nehrin Ülkesi” ise Rojava’daki Kürtler, Araplar ve Süryanilere odaklanıyor.

Film günleri, Akdeniz Belediyesi Gösterim Salonunda gerçekleşecek ve ücretsiz olarak izlenebilecek.

Ayrıca gösterimlerin sonunda söyleşiler de gerçekleştirilecek.

Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Previous post
İlköğretim okulunda skandal: Öğrencilerine idam ipi verip, fotoğraf çektirdi
Next post
'323’ü ağır, 905 hasta tutuklu serbest bırakılsın'