Ana SayfaGüncelABD, Karlov suikastıyla ilişkilendirilmekten rahatsız: Tamamen saçma

ABD, Karlov suikastıyla ilişkilendirilmekten rahatsız: Tamamen saçma

HABER MERKEZİ – Washington, Ankara’da Rus büyükelçiye düzenlenen suikastın ardından Türkiye’de, Amerika ve Gülen bağlantılı suçlamaların ortaya atılmasından rahatsız olduğunu Türkiye tarafına iletti.

ABD, Ankara’da Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’a düzenlenen suikastın ardından Türkiye’de, Amerika ve Fethullah Gülen bağlantılı suçlamaların ortaya atılmasından rahatsız.

Öyle ki duyulan bu rahatsızlık Türkiye tarafına da iletildi.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşme yaptı.

Sözcü Kirby, günlük basın brifinginde konuya değindi ve “Fethullah Gülen’in ABD’deki varlığı nedeniyle bu korkunç suikasti ABD ile ilişkilendiren bazı söylemler olduğuna” işaret ederek, bu iddiaların gülünç ve yanlış olduğunu söyledi.

Bu tür söylemlerden Washington’ın rahatsızlık duyduğuna işaret eden Kirby, olayın soruşturulması ve herhangi bir yargıya varmadan önce de kanıtların ve belgelerin ortaya konması gerektiğini ifade etti.

Kirby, bu olayın arkasında ABD’nin olduğu yönündeki iddiaların tamamen saçma olduğunu yineledi.

Çavuşoğlu’ndan Kerry’ye: Rusya da biliyor

Anadolu Ajansı, Kerry ile görüşmesinde Çavuşoğlu’nun “Hem Türkiye, hem de Rusya saldırının arkasında FETÖ’nün olduğunu biliyor” mesajı verdiğini yazmıştı.

Türk yetkililer Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un bir polis tarafından öldürülmesinden doğrudan Fethullah Gülen’i ve onunla bağlantılandırılan örgütü suçluyor.

Previous post
Ehliyet ve pasaportlara zam geldi
Next post
‘Fırat Kalkanı’nda 4 asker daha yaşamını yitirdi