Ana SayfaDünyaBM, İsrail’in Filistin’deki faaliyetlerini ‘derhal’ durdurma tasarısını kabul etti

BM, İsrail’in Filistin’deki faaliyetlerini ‘derhal’ durdurma tasarısını kabul etti

HABER MERKEZİ – BM Güvenlik Konseyi’nde İsrail’in işgali altındaki Filistin topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini “derhal ve tamamen” durdurmasını talep eden karar, ABD’nin ilk defa çekimser oy kullanmasının ardından kabul edildi. İsrail karara ve ABD’nin tutumuna tepki gösterdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), İsrail’in işgali altındaki Filistin topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini “derhal ve tamamen” durdurmasını talep eden kararı oyladı.

ABD’in ilk kez çekimser oy kullandığı bu oylamada karar kabul edildi.

Söz konusu karar, Mısır tarafından çarşamba günü BMGK’ya sunulmuştu. Daha sonra yine Mısır’ın talebi üzerine ertelenen oylama, bu sefer karar tasarısına destek veren Yeni Zelanda, Malezya, Venezuela ve Senegal tarafından BMGK’ya getirilerek oylandı.

İsrail’in işgali altındaki Filistin topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini “derhal ve tamamen” durdurmasını talep eden karar, 14 oyla BMGK’da kabul edildi.

ABD ilk defa ‘çekimser’

Şimdiye kadar BMGK’da İsrail’e yönelik eleştirilerin karşısında duran ve 2011’de İsrail’in yasa dışı yerleşim birimlerini kınayan karar tasarısını veto eden ABD, ilk defa çekimser oy kullandı.

İsrail’den tepki

BM Güvenlik Konseyi’nin İsrail’e yönelik kararı uluslararası toplum tarafından olumlu karşılanırken, İsrail karara sert tepki gösterdi.

İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon, veto hakkını kullanmadığı için ABD’yi sert bir dille eleştirirken, “Ne Güvenlik Konseyi ne de UNESCO, İsrail halkı ile İsrail toprakları arasındaki bağları koparamaz” dedi.

Danon, İsrail’in en büyük müttefiki ABD’nin karar tasarısını veto etmesini beklediklerini ancak sonucun hayal kırıklığı olduğunu da söyledi.

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz ise  “ABD, Ortadoğu’daki tek müttefiki olan İsrail’i terk etti. (Obama yönetimi ile) Sekiz yıllık dostluğun ardından kalbimiz sızlıyor” ifadelerini kullandı

ABD’den açıklama

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power ise söz konusu kararın, BM Güvenlik Konseyi’nde ABD’nin ilk kez çekimser oy kullanması üzerine kabul edilmesine ilişkin olarak “ABD, İsrail’e 50 yıldır devam eden yerleşim faaliyetlerini durdurması gerektiği mesajını gönderiyor” dedi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Meteoroloji'den 4 il için 'kuvvetli kar yağışı' uyarısı
Sonraki Haber
Bakan Elvan'dan 'IŞİD videosu' açıklaması: Benim detaylı bilgim yok