Ana SayfaGüncelDemirtaş ve Zeydan’la görüştürülmeyen HDP’li vekillerden açıklama

Demirtaş ve Zeydan’la görüştürülmeyen HDP’li vekillerden açıklama

HABER MERKEZİ – HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan ile görüşmek üzere tutuklu bulundukları Edirne F Tipi Cezaevi’ne giden partili vekiller, Adalet Bakanlığı’nın talimatı ile görüştürülmedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk Komisyonu Başkanı ve Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan ve Mardin Milletvekili Erol Dora ile birlikte Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan partilerinin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan’ı ziyaret etmek için Edirne’ye gitti.

Ancak vekillere Adalet Bakanlığı’nın talimatı ile görüş izni çıkmadı.

Ziyaretleri engellenen vekiller, HDP Edirne İl Örgütü binasında basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Meral Danış Beştaş, Adalet Bakanlığı’nın “keyfi” kararı ile Demirtaş ve Zeydan ile görüştürülmediklerini söyledi.

İlk günden beri ayrı koğuşlara konulan Eş Genel Başkanları Demirtaş ile Hakkari milletvekilleri Abdullah Zeydan’ın, seslerini birbirlerini duyuracak mesafede olmalarına rağmen aynı koğuşa geçme yönündeki taleplerinin reddedildiğini söyleyen Beştaş, bu konuda İnfaz Hakimliği’ne itirazda bulunmalarına rağmen sonuç alamadıklarını ifade etti.

Beştaş, Zeydan ve Demirtaş’ın aynı koğuşta kalma taleplerinin “güvenlik” gerekçesiyle engellenmesini ise “absürt” diye niteledi.

Beştaş, şunları söyledi:

Sadece Demirtaş ve Zeydan değil, diğer Eş Başkanımız Figen Yüksekdağ, İdris Baluken, Silivri’de Kandıra’da bulunan diğer vekillerimiz tek kişilik odalarda tutulmaktadır. Bu da tek tek cezaevi müdürlüklerinin kararı değildir. Bu, tıpkı arkadaşlarımızın 4 Kasım’da bir darbeyle gözaltına alındıktan sonra tutuklanmaları gibi merkezi bir karardır.

Beştaş, vekillerin tek başlarına tutulmalarının ise ‘açıkça işkence’ olduğunu ifade etti.

Beştaş, Demirtaş’ın kaleme aldığı mektupların cezaevi idaresi tarafından sansürlenmesine de değindi, bunun hak ihlali olduğunu vurguladı.

“Edirne’den-Hakkari’ye” deyiminin bir metafor olarak kullanıldığını dile getiren Beştaş, “Hakkari milletvekilimiz Edirne’ye getirilmiştir. Diyarbakır vekilimiz Edirne’ye getirilmiştir. Bu planlanmamış bir mesele değildir. Merkezi akıl bu kararı vermiştir” diye konuştu.

Demirtaş ile görüşmek için Adalet Bakanlığı’na başvurduklarını, ancak yanıt alamadıklarını da paylaşan Beştaş, son olarak şunları söyledi:

Diğer milletvekilleri istedikleri yerlerde istediği kişiyi ziyaret edebiliyor. Ancak burada sadece HDP vekillerine dönük bir karar olduğunu anlıyoruz. Bu kararı verenler yarın öbür gün cezaevine düştüğünde onları ziyaret edecek kimseyi bulamazlar. Bugün halkın gözünün içine baka baka halkın iradesi diye bilmektedirler. Halkın iradesi tektir hepimiz aynı irade ile seçildik, aynı sınırlar içinde yaşıyoruz ve aynı parlamento üyesiyiz.

Previous post
Elvis Presley'den Kayıp Balık Nemo'ya 'yüze benzeyen taşlar' müzesi
Next post
Özgür Gündem'in iki nöbetçi yayın yönetmenine dava