Ana SayfaGüncelDink davası: ‘Cerrah’ı da görevden almak istedim, Ankara istemedi’

Dink davası: ‘Cerrah’ı da görevden almak istedim, Ankara istemedi’

HABER MERKEZİ – Hrant Dink davasında savunma yapan dönemin Mülkiye Başmüfettişi Şükrü Yıldız, İstanbul’da belge üretilmeye başlandığını belirterek, “Bunun soruşturmayı saptırmaya yönelik olduğunu düşündüğümde Ahmet İlhan Güler’i görevden alma isteği oluştu ancak Cerrah’ı da almak istedim, Ankara istemedi bunu” dedi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine dair birleştirilen dava 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam etti.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek’in çapraz sorgusunun ardından ise Mülkiye Başmüfettişi Şükrü Yıldız’ın sorgusu yapıldı.

Cinayete ilişkin müfettiş raporunda Dink’in öldürüleceğine ilişkin haber notuna yer vermediği iddia edilen Mülkiye Başmüfettişi Şükrü Yıldız da, ifadesinde dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler’i görevden almak üzere İstanbul’a geldiği algısının oluştuğunu kaydetti.

‘Cerrah’ı da görevden almak istedim, Ankara istemedi’

İstanbul’a geldiğinde Ahmet İlhan Güler’i görevden almadığını söyleyen Yıldız, buna gerek de olmadığını ifade etti.

“İlerleyen süreçte İstanbul’da belge üretilmeye başlandı” diyen Yıldız, şunları aktardı:

Bunun soruşturmayı saptırmaya yönelik olduğunu düşündüğümde Ahmet İlhan Güler’i görevden alma isteği oluştu ancak Cerrah’ı da almak istedim, Ankara istemedi bunu.

Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir’i de ‘görevden alın’ dedim, aldılar. Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay hakkında da değerlendirme yaptım. ‘Daha yeni gelmiş göreve’ dedim ama aldılar. ‘Soruşturmayı sağlıklı yürütemiyorum’ diyerek Ali Öz’ün de görevden alınmasını istedim ancak almadılar.

Yıldız, bilirkişiler Levent Yarımel ve Durmuş Demirbaş’ın sinyal bilgileri, teknik ve fiziki takip bilgilerini İstihbarat Daire Başkanlığı’ndan istediklerini ancak kendilerine verilmediğini söylediklerini ifade etti.

Bilirkişilere, “Bu talebiniz Ceza Muhakemeleri Kanunu’ndaki İletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması hükmüne uygun değil. İhmal ile ilgili bir incelemede bu bilgileri kullanamayız. Hata yapıyorsunuz. Bunun cevabını zaten vermezler” dediğini aktaran Yıldız, sözlerine şöyle devam etti:

22 Şubat’ta raporu verirken yazının cevabını vermediklerini söylediler. 7 sene sonra müfettiş Trabzon’a gidip dosyaya bakarken bu yazıyı görüyor. Cevabının olmadığını görünce Levent Yarımel’e ‘Bu yazının cevabını neden almadınız’ diyor. Yarımel de ‘Şükrü Yıldız almamıza engel oldu’ diyor.

Dink davası, Perşembe günü Yıldız’ın sorgusu ile devam edecek.

Akyürek’in çapraz sorgusu?

Bugünkü duruşmanın ilk bölümündeki Ramazan Akyürek’in çapraz sorgusundan öne çıkan kısım; Akyürek’in Celalettin Cerrah’ın Trabzon’dan gelen istihbarat belgesini imha etmek isteğini dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlardan Cemil Çiçek ve müsteşarlara ilettiğini söylemesiydi.

  Akyürek: Cerrah'ın belgeyi imha etmek istediğini dönemin Başbakanı'na ilettim
Previous post
Yazar Schoulgin: Türkiye Aslı Erdoğan hakkında suç işliyor
Next post
Berlin'deki saldırıyı IŞİD üstlendi