Ana SayfaGüncelErdoğan’dan ‘El Bab’ açıklaması: Artık geri dönemeyiz

Erdoğan’dan ‘El Bab’ açıklaması: Artık geri dönemeyiz

HABER MERKEZİ – Bab’daki operasyona ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Çıkılan bu yoldan geri dönmemiz mümkün değil” dedi. Koalisyon’un destek vermemesini eleştiren Erdoğan, “Öyle veya böyle şu anda biz kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde ile düzenlediği ortak basın toplantısında Türkiye’nin “Fırat Kalkanı” adı ile Suriye’ye yönelik operasyonun Bab ayağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

IŞİD’in Bab’da “dört bir taraftan kuşatıldığını” söyleyen Erdoğan, operasyona destek çıkmayan uluslararası koalisyona eleştirilerde bulundu:

Koalisyon güçleri şu anda verdikleri sözü maalesef tutmuyorlar. Verilen söz farklıydı ama şu anda farklı konumdalar. Öyle olsa da olmasa da biz şu anda yolumuza kararlı bir şekilde devam ediyoruz, devam edeceğiz. Çıkılan bu yoldan geri dönmemiz mümkün değil.

Koalisyon güçleri ne diyordu başından, ‘DEAŞ terör örgütüne karşı bütün mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz’ diyorlardı. Hatta bizi de DEAŞ’a destek vermekle suçluyorlardı. Şimdi hepsi ortadan kayboldu. Tam aksine terör örgütüne, DEAŞ da dahil olmak üzere, YPG, PYD bunlara destek veriyorlar. Çok açık, net ortada. Hepsinin tescilli olarak, bütün resimle, fotoğraflarıyla, video kayıtlarıyla elimizde belgeleri var.

Öyle veya böyle şu anda biz kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Şehitlerimiz var, canımız acıyor ama geri dönemeyiz artık. Çünkü biz terörden arındırılmış güvenli bölge ilkesini tahakkuk ettireceğiz.

Cenevre maalesef boş çıktı, kaç toplantı yapıldıysa hiçbir netice alınmadı ve sonunda yaptığım görüşmede Sayın Putin, bize Astana’yı teklif etti, ‘Buna nasıl bakarsınız’ dedi. ‘Bizim açımızdan herhangi bir sıkıntı yok’ dedik. Bu bölgeye komşu ülkelerin katılımıyla yapılacak bir Astana Zirvesi, ama bu Astana Zirvesi’ne eğer terör örgütleri davet edilecek olursa, buna tabii ki biz sıcak bakmayız. Şu anda bu işler dışişleri bakanları seviyesinde yürütülüyor.
Önceki Haber
CHP’li vekilden 'IŞİD videosu' tepkisi: Evlatlarımız yakılıyor, biz başkanlık konuşuyoruz
Sonraki Haber
Uluslararası Koalisyon'u 'IŞİD'e destek' ile suçlayan Erdoğan'a ABD'den yanıt