Ana SayfaGüncelEski ABD Büyükelçisi: Karlov suikastı ülke çapına yayılabilecek bir hastalığın belirtisi olabilir

Eski ABD Büyükelçisi: Karlov suikastı ülke çapına yayılabilecek bir hastalığın belirtisi olabilir

HABER MERKEZİ – Karlov suikastıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ABD’nin eski Irak Büyükelçisi Christopher Hill, ‘bu ölümcül olayın ülke çapına yayılabilecek bir hastalığın belirtisi’ olabileceğini söyledi.

Ankara’da Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’un suikaste kurban gitmesi sonrası, ABD’nin eski Irak Büyükelçisi Christopher Hill, ‘bu ölümcül olayın ülke çapına yayılabilecek bir hastalığın belirtisi’ olabileceği yorumunda bulundu.

2009-2010 yıllarında ABD’nin Irak Büyükelçiliği görevini yapan Hill “Bence bu suikast, hala devam eden bazı güçlü gizli etkilerle ilgili bir şeyler söylüyor ve bunun nasıl sonlanacağını birlikte göreceğiz” dedi.

Suikastın hemen ardından Türkiye’nin ABD’ye yönelik ithamlarına da dikkat çeken Hill, bu konuyla ilgili olarak da “Sanırım tansiyon daha da yükselebilir. Çünkü ‘tamamen saçma’ söylemi diplomatik ifade sanatında normal bir şey değil” dedi.

ABD’nin tepkisi

ABD, Ankara’da Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’a düzenlenen suikastın ardından Türkiye’de, Amerika ve Fethullah Gülen bağlantılı suçlamaların ortaya atılmasından rahatsızlığını dile getirmişti.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşme yapmış, bu görüşmeyle ilgili konuşan Kerry’nin sözcüsü John Kirby “Fethullah Gülen’in ABD’deki varlığı nedeniyle bu korkunç suikasti ABD ile ilişkilendiren bazı söylemler olduğuna” işaret ederek, bu iddiaların gülünç ve yanlış olduğunu söylemişti.

Kirby ayrıca olayın arkasında ABD’nin olduğu yönündeki iddiaların ‘tamamen saçma’ olduğunu yinelemişti.

  ABD, Karlov suikastıyla ilişkilendirilmekten rahatsız: Tamamen saçma
Previous post
Bir kız kardeşlik bağı: Potlaç'ta el emeğini özgürlüğe dönüştüren kadınlar
Next post
Kürkçü, Karlov'un sözlerini hatırlattı: 'PKK terör örgütü değil' diyen herkes kurşunlanacak mı?