Ana SayfaGüncelKadınlardan ‘OHAL’e karşı herhalde direniyoruz’ kampanyası

Kadınlardan ‘OHAL’e karşı herhalde direniyoruz’ kampanyası

HABER MERKEZİ – HDP ve HDK Kadın Meclisleri,  ‘Biz kadınlar OHAL’e karşı herhalde direniyoruz’ kampanyası başlattı. Basın açıklamasında konuşan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Çocuklarımızı ve kendi yaşamımızı OHAL’e, AKP iktidarına teslim etmeyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisleri, “Biz kadınlar OHAL’e karşı herhalde direniyoruz” kampanyası başlattıklarını, HDP İstanbul İl Örgütü binasında düzenledikleri basın açıklamasında duyurdular.

Açıklamaya HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Siirt Milletvekili Besime Konca, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, İl Eşbaşkanı Aysel Güzel ve çok sayıda kadın katıldı.

‘Ciddi bir direniş örgütleyeceğiz’

Basın açıklamasında konuşan HDP İl Eşbaşkanı Aysel Güzel, 15 Temmuz askeri darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarının kendi darbe sürecini başlattığını savundu.

Güzel, demokratik siyasetin önünün kapatılmaya çalışıldığını belirterek, kadınlar olarak OHAL’e karşı ciddi bir direniş örgütleyeceklerini söyledi:

Erdoğan Türk tipi başkanlık sistemi tek adamlık rejimine doğru ülkeyi sürüklemeye devam ediyor. Kanun Hükmünde Kararnameler ile demokrasi, düşünce özgürlüğü, basın özgürlüğü ve hukuktan bahsetmek artık mümkün değil.

Eşbaşkanlarımız ve milletvekillerimiz tutuklandı, bu partimizin fiilen kapatılmak istenmesinin göstergesidir. İktidar muhaliflere saldırmak için OHAL’i bahane ediyor. Biz kadın meclisleri olarak OHAL’e dur demek için bütün demokrasi güçleri ile birlikte topyekûn bir direnişi örgütlemek için kampanyayı başlatmış olduk

‘OHAL’i tanımıyoruz, direneceğiz’

Adana’nın Aladağ ilçesinde yaşanan Yurt Katliamı’nı hatırlatan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, “Bu cinayeti kınıyoruz, 80 milyon nüfus olarak hepimizin bu cinayete karşı ayakta, sokakta olmamız gerekiyor. Hükümetin bu durumu meşrulaştırmaya çalışması OHAL durumundan çok daha ağır bir süreç. Bu yapılan geleceğimize saldırıdır” diye konuştu.

Konca sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Hepimiz Ensar’ız’ diyen hükümetle karşı karşıyayız. Kadınlarla beraber örgütlenmemiz, eylem yapmamız gereken bir süreci yaşıyoruz. Biz toplumun yarısı olan kadınlar yıllardır devletin politikalarına karşı Türkiye ve Kürt kadın hareketi olarak yıllarca direnerek, bedel ödeyerek direndik.

OHAL’in her haline karşı direneceğiz çünkü OHAL’e rağmen 25 Kasım günü meydanların, sokakların ablukada olmasına rağmen binlerce kadın iradesini ortaya koyarak tacize, tecavüze, devlet şiddetine karşı ‘hayır’ dedi. Biz kadınlar OHAL sürecini asla kabul etmiyoruz

770x500nc-ist-02-12-16-hdp-kadin-meclisi-kampanya-starti1

“Çocuklarımızı ve yaşamımızı teslim etmeyeceğiz”

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Aladağ’daki Yurt Katliamı’nın iktidara yakın medyanın gerçek yüzünü bir kez daha göstermesine sebep olduğunu da söyledi.

Yangında yaşamını yitirenlerin ailelerine baş sağlığı dileyen Konca yaşananlar için, “Bu ülkede yoksulluğun nasıl bir gerçeklik olduğunu, çocukların nasıl kötü şartlarda okumak zorunda kaldığını o çocukların yangın merdiveni arkasında birbirine sarılarak can verdiğini tüm gerçekliği ile bize gösterdi” diye konuştu.

Konca son olarak da şunları ekledi:

OHAL kadınlara, yaşlılara, çocuklara, köylülere, Aladağ’a, basına dönük ilan edilmiştir. Çocuklarımızı ve kendi yaşamımızı OHAL’e, AKP iktidarına teslim etmeyeceğiz. Kadınlar olarak AKP politikalarına karşı en etkin mücadele hattını öreceğiz


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Ahmet Türk'ten mesaj: Daha tutuklanmadan cezaevi ve uçak yerim ayrılmıştı
Sonraki Haber
Yeni Run The Jewels albümü Ocak’ta