Ana SayfaGüncelKılıçdaroğlu da o soruyu sordu: Kimse yok, niye canlı yakalamıyorsun?

Kılıçdaroğlu da o soruyu sordu: Kimse yok, niye canlı yakalamıyorsun?

HABER MERKEZİ – AKP ve MHP’nin uzlaştığı anayasa değişiklik paketini eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Sonra yargı bağımsızdır diye bize satmaya çalışacaklar. Bize satamazlar ama Bahçeli’ye sattılar” dedi. Rusya’nın Ankara Büyükelçisi’ne yönelik suikastın ardından saldırganın yakalanamamasını da eleştiren CHP lideri, “Kimse yok, niye canlı yakalamıyorsun?” diye sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CHP lideri ‘başkanlık sistemini’ öngören Anayasa değişikliğine ilişkin konuştu, “Sen partinin başkanı olursan cumhurbaşkanı olamazsın. Partinin başkanı, cumhurbaşkanı, tepede sen diktatör olursun kardeşim başka bir şey olamazsın” dedi.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov’a yönelik suikastın ardından saldırganın yakalanamamasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Kimse yok, niye canlı yakalamıyorsun?” diye sordu.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

‘Başkanlık sistemi’

Seçimden sonra Meclis’e gelip ‘Tarafsız cumhurbaşkanı olacağım’ diye yemin edecek. Çünkü o maddeyi değiştirmiyorlar. Sen partinin başkanı olursan cumhurbaşkanı olamazsın. Partinin başkanı, cumhurbaşkanı, tepede sen diktatör olursun kardeşim başka bir şey olamazsın.

Anayasa Mahkemesi’nin 15 üyesinin 12’sini ben atayacağım diyor. HSYK yargıçlarının da 12’den 6’sını cumhurbaşkanı belirliyor. Sonra ‘Yargı bağımsızdır’ diye bize satmaya çalışacaklar. Bize satamazlar ama Bahçeli’ye sattılar.

Bir kararnameyle birden fazla ili kapsayan bölgesel yönetimler kurabilecek. Sayın Devlet Bahçeli’nin kulağına küpe olsun bu lafım. Başka bir şey demiyorum.

 

20 Temmuz darbesinden sonra şimdi başkanlık uygulamasıyla 20 Temmuz darbecileri güvence altına alınıyorlar. Yapılan bal gibi rejim değişikliğidir. Parlamenter demokratik sistemi kaldırıp, dikta yönetimine uygun bir rejim getiriyorlar.

Karlov suikastı

Öldüren kişinin polis olması, ayrıca üzerinde durmamız gereken bir noktadır. O kişinin canlı yakalanmayıp da öldürülmesi ayrıca üzerinde durmamız gereken bir noktadır. Kimse yok, niye canlı yakalamıyorsun?

Hiçbir yabancının kendi ülkemizde bir suikasta kurban gitmesini istemiyoruz. Onları korumak Türkiye Cumhuriyeti’nin şerefidir. Yeteri kadar koruyamıyorsak ciddi sorun var.

Sorun onu öldürenden çok onu azmettirenleri bulmamız gerekiyor. Kim azmettirdi, kim silahı verdi? Fotoğraflara bakın, arkasında duruyor. Büyük bir kararlılıkla duruyor. Sloganlar atıyor. Vurduktan sonra yere düşen büyükelçiyi ayrıca kurşunluyor.

Böyle bir tablo bu ülkenin vatandaşlarının hak ettiği bir tablo değildir. Şiddetle kınıyoruz böyle bir tabloyu. Hükümet yetkililerine sesleniyoruz. Bunun faillerini mutlaka bulun, yargının önüne çıkarın.

  'Basit bir soru': Suikastçı neden sağ yakalanmadı?
Previous post
İstanbul’daki saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısı 45'e yükseldi
Next post
Erdoğan: Katilin bağlantıları da ortaya çıkmaya başladı