Ana SayfaGüncel“Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz” pankartına beraat

“Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz” pankartına beraat

HABER MERKEZİ – 2015 yılında düzenlenen Onur Yürüyüşü’nde, “Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz” pankartı açtıkları gerekçesiyle yargılanan üç kişi hakkında beraat kararı verildi.

28 Haziran 2015’te düzenlenen 13. LGBTİ Onur Yürüyüşü’nde “Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz” pankartı taşıyan üç kişiye ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçlamasıyla açılan davanın ikinci duruşması bugün (27 Aralık) görüldü.

KaosGL’de yer alan habere göre İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya hakkında dava açılan G.H. katılarak savunmasını yaptı.

Savunmasında LGBTİ’lerin uğradığı baskılara dikkat çekmek için yürüyüş yaptıklarını belirten G.H. şunları ifade etti:

Amacımız ve niyetimiz tamamen barışçıldı. Polis saldırdı. Polisin saldırısının ardından da herhangi bir taşkınlık yapmadan yürüyüşümüze devam ettik. O esnada pankartı gördüm. Pankarttan haberim yoktu. Hakaret içerdiğini düşünmediğimden ben de eşlik ettim.

Pankartta dini değerlere hakaret etmediklerini söyleyen G.H. savunmasını şu sözlerle sürdürdü:

İki tane ayın aşkın söz ediliyor. Bu sebeple hakaret yoktur. Halkı kin ve nefrete sürükleme suçunu esas işleyenin dosyanın şikayetçisi olduğunu düşünüyorum çünkü dosyada geçen ifadelerde şikayetçi olan avukatlar açıkça LGBTİ bireylerden duydukları rahatsızlıkları ve her sene barışçıl bir şekilde yapılan Onur Yürüyüşü’nün kendilerini ‘hiddet ve asabiyet’e sürüklediğini belirtmişlerdir. Bu, toplumun bir kısmını aşağılayan bir ifadedir.

Savunmaların ardından mahkeme üç kişi hakkında da beraat kararı verdi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Kurtulmuş’tan ‘IŞİD videosu’ açıklaması: Medya ayağını denk alsın
Sonraki Haber
Anayasa Komisyonu’nda tartışma: CHP ve HDP’nin talepleri reddedildi