Ana SayfaEkolojiYAŞAM EYLEMİ | Aklınızın ve ellerinizin eş zamanlı çalışması daha önce farketmediğiniz pek çok pencereyi açabilir

YAŞAM EYLEMİ | Aklınızın ve ellerinizin eş zamanlı çalışması daha önce farketmediğiniz pek çok pencereyi açabilir


AYTÜL HASALTUN


İnsan, durduğu yerden tepkisizce dünyayı izlemez. Gerçekleştirmek istediği hayalleri, ulaşmak istediği amaçları, gönülden bağlı olduğu projeleri vardır. İşte bu yüzden sorumluluklarımız da vardır. Eğer bir şeylerin yolunda gitmediğini düşünüyorsak ve değiştirmek istiyorsak çaba, uğraş ve beraberinde sabır göstermek kaçınılmazdır. Bu, uzun bir yol. Ve manen bu yola hazır olmak gerekir. Bu, bazen sancılı olabilecek bir yol çünkü “eski” kötü de olsa alışıldık, tanıdık.

Değişim için hazırlığa ihtiyaç duyanlar için iki farklı eylem önerim var bugün için.

Birincisi daha sabırsızlar için: Nar ayıklamak. Üstelik tam da mevsimindeyiz. Amaç; idealde tek bir nar tanesini bile yere düşürmeden tüm taneleri ayrıştırmak. Yaparken, narı ayıklamaya odaklanmak ve mümkünce düşüncelerinizi nar, ayıştırmak, sabır, dikkat, özen gibi konularda yoğunlaştırmanız önemli. Aklınızın ve ellerinizin eş zamanlı çalışması daha önce fark etmediğiniz pek çok pencereyi açabilir.

İkincisi ise benim en sevdiklerimlerim listemdeki “Yüzyıllık Yolculuk” isimli Butoh dansçılarının egzersizlerinden biri. Yüzyıllık Yolculuk‘da amaç düz bir hat boyunca, mümkün olduğu kadar ağır adımlarla ve bedenin formunun sürekli değiştirmesi esas alarak ilerlemek. Nefes sayısını düşürmek ve derin nefesler alıp vermek, bitiş yerine odaklanmak gerektiriyor. Bu yürüyüş sırasında zihninizden geçenleri kaydetmek isterseniz günlüğünüzü kullanabilirsiniz, böylelikle kendi izinizi sürmek kolaylaşacaktır.

Sevgilerimle…

Previous post
Kürtler ulusal kongre yolunda: KDP’nin karar anı - ABDULMELİK Ş. BEKİR
Next post
Kanada'da camiye silahlı saldırı: 6 kişi yaşamını yitirdi