Ana SayfaGüncelBilgen sordu: OHAL’in uzamasını ‘tavsiye’ eden MGK nerede, ne zaman toplandı?

Bilgen sordu: OHAL’in uzamasını ‘tavsiye’ eden MGK nerede, ne zaman toplandı?

HABER MERKEZİ – HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, OHAL tezkeresinde yer alan “MGK’nin 3.1.2017 tarihli ve 501 sayılı tavsiye kararı göz önünde bulundurularak 3.1.2017 tarihinde kararlaştırılmıştır” ifadesine dikkat çekerek, “Bu MGK nerede, ne zaman toplandı” diye sordu ve tezkerede ‘usulsüzlük’ yapıldığını savundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, dün ikinci kez uzatılan Olağanüstü Hal (OHAL) süreci için “usulsüzlük” yapıldığını savundu.

Bilgen, OHAL tezkeresinde 3 Ocak’ta yapılan MGK tavsiye kararının işaret edildiğini ancak 3 Ocak’ta bilinen bir MGK toplantısının yapılmadığını ifade etti.

Bilgen’in konuya dair açıklaması şöyle:

MGK ne zaman toplanıp bu kararı almıştır? Bir gizli toplantı mı yapılmıştır? Yapıldıysa, o toplantıda başka hangi kararlar alınmıştır? Toplantının yeri neresidir? Toplantıya kim başkanlık yapmıştır?

OHAL kararının aslı gerekçesi 15 Temmuz darbe girişimiydi. 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin 4 partinin katılımıyla kurulan komisyon fiilen çalışamamış, partilere bir kez de Darbeyi Araştırma Komisyonu tarafından darbe yapılmıştır.

15 Temmuz Darbeyi Araştırma Komisyonu’nun çalışmalarını bitiriş biçimi tam da OHAL’in uzatılması kararıyla örtüşüyor. OHAL, vatandaşın günlük hayatını doğrudan etkilemektedir. Her açıdan, vatandaşı doğrudan ilgilendirmektedir. Refahı, özgürlükleri kısıtlayacak bir düzenlemedir. OHAL’in uzatılması demek yeni KHK’ler demektir, yeni işten atılmalar demektir, yayın organlarının kapatılması demektir. Yani Türkiye 3 ay daha bu haksızlıklara teslim edilecektir. Başbakan, daha sabah saatlerinde OHAL’e ilişkin Bakanlar Kurulu kararını açıkladığında dolar yükselmeye başladı.

Bu tam da Kenan Evren’in amacına uygun bir şekilde, Cumhurbaşkanı’nın yetkilerini artıran bir düzenlemenin referandumunu OHAL şartlarında yapmayı hedefliyor. Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmiş olması, hukuk ilkelerinden ve evrensel değerlerden beri olmasını gerektirmez. Demokrasi sadece halk tarafından seçilmek değildir, hukuka bağlılıktır, konsensüstür.

‘Toplantı yapılmadan karar alındı’

Meclis’e getirilen OHAL tezkeresinde “MGK’nin 3.1.2017 tarihli ve 501 sayılı tavsiye kararı göz önünde bulundurularak 3.1.2017 tarihinde kararlaştırılmıştır” şeklinde yer alan ifadeyi bir kez daha tezkereyi göstererek, okuyan Bilgen, şöyle devam etti:

Şimdi sorularımızı tekrarlamak istiyoruz: MGK’nin daha önceki kararları, toplantının nerede yapıldığı ve hangi kararların alındığı belirlidir, basına açıklanmaktadır. 499 sayılı karar OHAL’le ilgili ilk karardır. 500 sayılı karar da 30.11.2016 tarihlidir. 30.11.2006’dan sonra MGK ne zaman toplanıp 501 sayılı kararı almıştır. Bir gizli toplantı yapıldıysa, o toplantıda başka hangi kararlar vardır? Toplantının yeri neresidir? Toplantıya kim başkanlık yapmıştır? Bunu bilmek kamuoyunun da bu yazının muhatabı olan milletvekillerinin de hakkıdır. Bu hükümet MGK toplantılarının periyodunun 1 aydan 2 aya çıkarılmasını büyük bir sivilleşme adımı olarak yansıtmıştı. Ama dün Başbakan Yardımcısının yaptığı açıklamaya baktığında MGK’nin her gün toplantı yapabildiği öğrenmiş oluyoruz. Daha vahimi, toplantı yapmadan karar alabildiğini öğrenmiş oluyoruz.

‘Olmayan toplantı evrakı’

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un Bakanlar Kurulu açıklamasında gündemlerinde OHAL olmadığı yönündeki açıklamasını da hatırlatan Bilgen, şunları ifade etti:

Ama bir gün sonra Başbakan, OHAL’i uzatma kararı aldıklarını söyledi. Dün Bakanlar Kurulu bu kararı aldıysa hangi saatlerde MGK toplanmış olabilir? Hükümet bu resmi yazıyla ya Meclis’i yanıltmaktadır ya tam bir yeni vesayetle karşı karşıyayız. MGK adına da Bakanlar Kurulu toplantı yapılmış gibi belki de ileride yapacağı bir toplantının sayı ve kararını Meclis’e göndermiştir. MGK Genel Sekreterliği bu şaibeli durumla ilgili net bir izah yapmalıdır. Daha önemlisi, Meclis’in saygınlığının bu kadar azaltılmış olmasıdır. Bu, halkın iradesine saygısızlıktır. Meclise karşı böyle ciddiyetsiz bir tutum takınanların, halk iradesinden ne anladıklarını bütün toplum takdir edecektir. Neyi yetiştirmeye çalıştıklarını bilmiyoruz ama birkaç saat içinde olmayan bir toplantını evrakını yetiştirmek usulsüzlüktür.

‘Ya sahtecilik ya Başbakan’a kumpas’

Hükümet Sözcüsünün Genel Kurul’da yaptığı açıklama hiçbir ikna edicilik taşımıyor. Son açıklamasında ‘Telefonla karar ve iradeleri alınmıştır’ diyor. Literatürde ‘telefonla karar ve irade almak’ diye bir tanım yok. Toplanırlar ve kararları imzalarlar. Bizim açımızdan MGK kararlarının anayasal düzen içindeki pozisyonu acilen tartışmaya açılmalıdır. Bunun yolu böyle fiili durumlar oluşturmaktan geçmez. Bu tablo ya bir evrakta sahtecilik girişimidir ya da Bakanlar Kurulu’na, Başbakan’a bir kumpastır. Onların olmadığı bir toplantıda birisi imza koymuştur. Hangisi olursa olsun, MGK üyelerinin bu konuda kamuoyunu aydınlatması gerektiğini düşünüyorum.

Kurtulmuş ne demişti?

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise iddialara şu sözlerle yanıt verdi:

Şunu demeye getirdiniz. ‘Usulsüzlük yaptınız, yangından mal kaçırır gibi’ dediniz. Herhangi usulsüzlük yoktur. Ben basın toplantısı yaparken konu gündeme gelmedi. İmzalar usulüne uygundur. Karar yerinde ve doğrudur, bundan sonra karar siz milletvekillerimizdedir.

Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelmedi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Saray’da toplanan Bakanlar Kurulu’nda OHAL’in gündeme gelmediğini açıklamıştı.

Ancak Başbakan Binali Yıldırım, dün Meclis’te gazetecilerin “OHAL’in uzatılması Bakanlar Kurulu’nda mı kararlaştırıldı” sorusu üzerine “Gayet tabii, usul neyse önceki gibi, aynı şekilde” yanıtı vermişti.

  'Sahte OHAL belgesi' iddiası: MGK, toplanmadan 'tavsiye' mi verdi?
Previous post
'Rejim değişiyor' diyen CHP'li Sağlar'dan Kılıçdaroğlu'na: Parlamentoyu feshettiniz
Next post
Yılbaşındaki 'korku' ve 'üzüntü' Penguen'in kapağında