Ana SayfaGüncelBilindiğinin aksine Titanic, yangın yüzünden mi battı?

Bilindiğinin aksine Titanic, yangın yüzünden mi battı?

HABER MERKEZİ – Titanic’i inceleyen araştırmacılar geminin buzdağına çarptığı için değil gövdesinde yangın çıktığı için batmış olabileceğini belirtiyor. Teoriye göre yangın gövdedeki çeliği zayıf düşürerek çarpma anında kırılmasına neden oldu.

Titanic’in batışıyla ilgili şimdiye kadar bir çok iddia ortaya atıldı ama bunlardan en kabul göreni geminin buzdağına çarpması sonucu battığı yönündeki teoriydi.

Titanic’i inceleyen araştırmacılar ortaya yeni bir teori attı.

NTV’de yer alan haberde “Titanic: The New Evidence” (Yeni Kanıt) isimli belgeselde ortaya atıldığı belirtilen teoriye göre Titanic, buzdağına çarptığı için değil gövdesinde yangın çıktığı için battı. Teoriye göre kontrol altına alınamayan bu yangın gövdedeki çeliği zayıf düşürerek çarpma anında kırılmasına neden oldu.

Teoriye göre söz konusu yangın üç haftadan fazla sürdü ve çarpışma anında gemide yangın halen devam ediyordu.

Belgeselde Titanic’in yandığı yerden buzdağına çarpması nedeniyle aşırı ısıdan dolayı zayıflamış olan çeliğin etkisi daha fazla hissettiğine dikkat çekildi.

Araştırmacılar 12 kişilik bir ekibin yangını söndürmeye çalıştığı ancak sıcaklığın 1000 santigrat dereceye ulaşması nedeniyle bunu başarmanın pek mümkün olmadığını ifade ediyor.

Titanic

Yirminci yüzyılın başında dünyanın en güvenli ve lüks transatlantiği olarak tasarlanan Titanic, 14 Nisan 1912’de Southampton – New York seferini yaptığı sırada dev bir buzdağına çarptı.

Gemi, kaza sonucu Atlas Okyanusu’nun karanlık sularına gömüldü.

Facia 20. yüzyılın en büyük deniz kazası olarak kabul edildi.

Previous post
Ortaköy Katliamı: Saldırıyı IŞİD üstlendi
Next post
Katliamın sağ kurtulan tanığı: Polis geç geldi, 20 dakika sonra olay yerindeydi