Ana SayfaGüncelÇatlak büyüyor: MHP’de bir fire daha

Çatlak büyüyor: MHP’de bir fire daha

HABER MERKEZİ – MHP Genel Başkan Yardımcısı Atilla Kaya “başkanlık sistemi” tasarısına karşı görevinden istifa etti. Kaya tasarının Genel Kurul oylamasında “hayır” oyu kullanacak. MHP’de Kaya’nın  istifası ile birlikte “hayır” oyu kullanacak vekillerin sayısı 7’ye yükseldi.

Meclis Anayasa Komisyonu’ndan geçen ‘başkanlık sistemini’ de içeren anayasa değişiklik teklifine itirazlar sürüyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı Atilla Kaya görevinden istifa etti.

MHP’de milletvekilliğine devam edecek Kaya’nın Meclis Genel Kurulu’ndaki oylamada tasarıya “hayır” oyu vereceği belirtildi.

Kaya, istifa gerekçesiyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

Ülkemizin gündemine neden ve nasıl girdiğiyle amacının ne olduğu halen belirsizliğini korumakta ve tartışılmakta olan, kabul edilmesi halinde hükümet sistemini değiştirecek Anayasa değişikliği teklifi, Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin tercihini ilân etmesinin ardından çalışma arkadaşlarından farklı tercihlerde bulunacak olanların da bu tercihlerini açıklamalarını ahlâki bir gereklilik haline getirmiştir.

Bütün hayatım uğrunda mücadeleyle geçen ve ödediğim bedelleri göğsümde şeref madalyası olarak taşıdığım ülkücülüğe olan inancım ve Türk milliyetçiliği anlayışım, aklıma ve vicdanıma Anayasa değişikliği teklifine ‘Hayır’ dememi emrederken, iki yüzlü davranmaktan da men etmektedir. Bu şartların bir gereği olarak, halen yürütmekte olduğum MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa ediyorum. İstifama hiç kimse tarafından, kişisel tavrım olmasının ötesinde bir anlam yüklenmemelidir.

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu da teklife “hayır” diyeceğini açıklamıştı.

Kaya’nın istifası ile birlikte MHP’de teklif oylamasında “hayır” oyu kullanacak vekillerin sayısı 7’ye yükseldi.

  Bahçeli: Bir evet oyum var onu da vereceğim

 
Önceki Haber
HDP milletvekili Leyla Birlik tahliye edildi, tutuklu vekil sayısı 11'e düştü
Sonraki Haber
Akbank Sanat'ta İspanyol sineması günleri