Ana SayfaGüncelCezaevlerinde yeni yasak

Cezaevlerinde yeni yasak

HABER MERKEZİ – Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeyle tutuklu ve hükümlülerin ziyaretçileri ile fotoğraf çektirmesi “örgütsel propagandaya imkân verilmemesi” ve “toplumsal hassasiyet” gibi gerekçelerle kısıtladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından Ceza İnfaz kurumlarının Tahsisi, Nakil İşlemleri ve Diğer Hükümler konulu 45/1 No.lu Genelge’de değişiklik yaptı.

Değişikliğe göre cezaevinde tutuklu ve hükümlülerin gelen ziyaretçileriyle fotoğraf çektirmesini “örgütsel propagandaya imkân verilmemesi” ve “toplumsal hassasiyet” gibi gerekçelerle kısıtlanabileceğine karar verildi.

Hükümlü ve tutukluların; kendi oda veya koğuşunda beraber kaldıkları arkadaşlarıyla veya açık görüş günlerinde ziyarete gelen yakınlarıyla, idarece belirlenen yerlerde ve bedelleri kendileri tarafından karşılanmak koşuluyla fotoğraf çektirebileceği belirtilen genelgede, fotoğraf çekiminin, müdürü ve fotoğrafçılık işkolu bulunan ceza infaz kurumlarında sadece fotoğrafçılık işkolunca yerine getirileceği, dışarıdan fotoğrafçı temini yoluna gidilemeyeceği kaydedildi.

Genelgede, fotoğraf çekimine yönelik şu sınırlamaya ilişkin şu ifadelere yer verildi:

Ancak, kurum düzeni, kişi ve kurum güvenliği, örgütsel amaç, iletişim ve propagandaya imkân verilmemesi, devam eden soruşturmaların aksamaması (Bu çerçevede adli soruşturmaları yürüten savcılardan görüş alınabileceği) ve toplumsal hassasiyet ve beklentiler dikkate alınarak, bu olgulardan bir veya birkaçının olduğuna dair İdare ve Gözlem Kurulu üyelerinde bir kanaat oluşması durumunda, tüm kurumda veya bazı örgütler ve kişiler yönünden fotoğraf çekimi kısıtlanabilir.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
YAŞAM EYLEMİ | Evim güzel evim
Sonraki Haber
Yol haritasını belirlemek için Diyarbakır'da toplanıyorlar