Ana SayfaGüncelCockburn: Türkiye, Suriye’de ağır bir bedel ödüyor

Cockburn: Türkiye, Suriye’de ağır bir bedel ödüyor

HABER MERKEZİ – Deneyimli gazeteci Patrick Cockburn, Türkiye’nin Suriye’de IŞİD’le mücadelesinde beklenmedik ölçüde büyük kayıplar verdiğini belirtti.

Independent’ın Orta Doğu muhabiri Patrick Cockburn, Türkiye’nin “Fırat Kalkanı” adı ile Suriye’de süren operasyonuna ilişkin bir yazı kaleme aldı.

Cockburn, Türk ordusunun Halep’in kuzeydoğusunda yer alan küçük ama stratejik Bab’ı almak için ilk kez IŞİD ile “gerçek bir muharebeye” girdiğini ifade etti.

Bab’taki mücadelede Türk ordusunun “beklenmedik derecede ciddi asker ve ekipman kaybı” vermeye başladığını ifade eden Cockburn’un yazısından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

“IŞİD, Ankara’nın öngördüğünden daha kararlı”

Bu stratejiyi uygulamak, IŞİD’in Ankara’nın öngördüğünden daha kararlı ve ustaca çıkan direnişi nedeniyle çok daha maliyetli ve çok daha yavaş ilerliyor.

Türkiye öncelikli olarak, kendi operasyonel kontrolünde Özgür Suriye Ordusu şemsiyesi altında birleştirdiği Arap ve Türkmen milislere güveniyordu.

Bu vekil gruplara, Türkiye’nin top atışları, hava operasyonları ve sahadaki sınırlı sayıda askerle destek verilmesi öngörülüyordu.

Bu strateji Cerablus’un alındığı Fırat Kalkanı Harekatı’nın ilk aşamalarında başarılı olduğu. Bunda IŞİD’in savaşmamayı tercih edip, savaşçılarını geri çekmesinin ya da sakallarını kestirerek, yerel halkın içine karıştırmasının etkisi de büyük oldu.

“El Bab, Astana’daki planın en önemli zaafı”

Rusya ve İran’la yürütülen diplomatik yakınlığın da desteğiyle Türkiye, Suriye’de altı yıldır süregelen savaşın sonucu üzerinde önemli bir etki sahibi olmayı başardı.

Ancak El Bab’ta ağır giden ilerleme Suriye’ye askeri müdahalenin daha henüz ilk aşamalarında dahi bir bedel getirdiğini gösteriyor.

El Bab civarındaki muharebe, Astana’da açıklanan ateşkes planlarının en önemli zaafını da ortaya koyuyor.

En güçlü iki isyancı silahlı hareket olan IŞİD ve eski adı El Nusra olan Şam’ın Fethi Cephesi, ateşkesin kapsamında bulunmuyor.

Dahası, El Nusra, barış görüşmelerine ve ateşkese sıcak bakan isyancı grupları ortadan kaldırmak için Baıt Halep’te bir harekat başlattı.

Daha önemlisi, Irak ve Suriye hükümetinin yenilmesinin yakın olduğunu öne sürdüğü IŞİD ise bu iddiaların aksine hala çok farklı cephelerde savaş yürütebileceğini ortaya koyuyor.

53 asker yaşamını yitirdi

Türkiye ve desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Aralık ayı içerisinde IŞİD’in elinde bulunan Bab kasabasını almak için operasyona başlamıştı.

24 Ağustos 2016’da başlayan ‘Fırat Kalkanı’ kapsamında şu ana kadar 53 asker yaşamını yitirirken, bunların önemli bir kısmı Bab’da hayatını kaybetti.

Türkiye Bab’da Suriye tarafından IŞİD’i uzaklaştırmak niyetinde ancak tek amacı bu değil. YPG’nin Kobani ile Kamışlı kantonlarını birleştirmesini engellemek Türkiye’nin Bab’daki amaçları arasında.

  'Fırat Kalkanı': Bir asker daha hayatını kaybetti, sayı 53'e yükseldiÖnceki Haber
YAŞAM EYLEMİ | Duvardan destek almak
Sonraki Haber
Financial Times: Astana'da asıl müzakereler gözlerden uzak bir noktada gizlice yapıldı