Ana SayfaGüncelDuruşmada yoklar: Darbe girişiminden yargılanan askerler Suriye’deki Bab operasyonunda

Duruşmada yoklar: Darbe girişiminden yargılanan askerler Suriye’deki Bab operasyonunda

HABER MERKEZİ – Darbe girişimi gecesi Sabiha Gökçen Havalimanı’nı işgale gittikleri gerekçesiyle 3’er kez “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezası istemiyle yargılanan 62 askerin yargılanmasına başlanırken, tutuksuz yargılanan bazı askerler Bab operasyonunda olduğu için duruşmaya katılamadı.

15 Temmuz darbe girişimi gecesi Sabiha Gökçen Havalimanı’nı işgale gittikleri gerekçesiyle rütbeli 28 askerin tutuklu, 34 askerin ise tutuksuz yargılandığı 62 sanıklı davaya, Silivri Cezaevi yerleşkesinde bulunan duruşma salonunda başlandı.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın ilk duruşmasına, tutuklu 28 askerin yanı sıra tutuksuz yargılanan askerlerden 15’i katıldı.

Kimlik tespitinin ardından Mahkeme Başkanı Ali Öztürk, iddianamenin özetleneceğini, ardından da tutuklu sanıkların sorgusuna geçileceğini belirterek, duruşmaya 2 saatte bir 15’er dakikalık ara verileceğini söyledi.

Darbeden yargılanan askerler ‘Fırat Kalkanı’nda

Mahkeme Başkanı Öztürk, tutuksuz yargılanan askerler için görev yaptıkları Nurettin Baransel Kışlası 2. Zırhlı Tugayı’na tebligat çıkardıklarını ancak gelen yanıtta askerlerinin bazılarının ‘Fırat Kalkanı’ kapsamında Bab operasyonuna gönderildikleri ve sınır dışına tebligat yapılamayacağı için ikinci tebligatın yapılmadığını söyledi.

İddianame

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Maltepe Nurettin Baransel Kışlaşı 2. Zırhlı Tugayı’nda görevli bir yüzbaşı, 7 subay ve 20 uzman çavuş ile 34 asker hakkında 15 Temmuz gecesi devlet büyüklerinin kullanma ihtimaline karşı Sabiha Gökçen Havalimanı’nı işgale gittikleri belirtiliyor.

Rütbeli 28 askerin tutuklu, 34 erin tutuksuz yargılandığı iddianamede, sanıkların tümü için 4 ayrı suçtan ceza isteniyor.

Tüm sanıkların, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından üç kez “ağırlaştırılmış müebbet” ve “Silahlı terör örgütüne üye olmak” ile “Üye olmamakla birlikte silahlı terör örgütüne yardım etmek” suçlarından ise 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.
Önceki Haber
Bilgen'den 'boykot' tartışmalarına yanıt: En net 'Hayır' HDP seçmeninde
Sonraki Haber
Kurtulmuş'un Trump yönetiminden iki 'temennisi' var