Ana SayfaGüncelPaylan’ın sözleri için ‘tatsız’ diyen CHP’li Doğan: Canımızı sıksa da Meclis’te konuşulmalı

Paylan’ın sözleri için ‘tatsız’ diyen CHP’li Doğan: Canımızı sıksa da Meclis’te konuşulmalı

HABER MERKEZİ – HDP Milletvekili Garo Paylan’ın “Çoğulculuğu soykırım ve katliamlarla kaybettik” sözleri üzerine Paylan’a verilen Meclis’ten men cezasını Gazete Karınca’ya değerlendiren CHP Milletvekili Selina Doğan, Paylan’ın konuşmasında yer alan ifadeleri ‘tatsız’ olarak nitelendirirken ‘kürsü dokunulmazlığını’ hatırlattı: “İfade özgürlüğü vatandaş kadar milletvekilleri için de büyük önem arz etmektedir.”


Haber: ALTAN SANCAR


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Selina Doğan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın “Çoğulculuğu soykırım ve katliamlarla kaybettik” sözleri üzerine Meclis’te yaşananları ve Paylan’a verilen 3 birleşimden çıkarılma cezasını değerlendirdi.

Gazete Karınca’ya konuşan CHP’li Selina Doğan, Garo Paylan’ın Meclis’te yaptığı konuşmaya ilişkin şunları söyledi:

Konuşmayı zamanlama açısından uygun bulmuyorum, zira her şeyin yerinin ve zamanının olduğuna inanıyorum. Konuşmada yer alan ifadelerin de tatsız olduğu kanaatindeyim.

‘TBMM kürsüsünün dokunulmazlığı vardır’

Garo Paylan’ın konuşmasına yönelik müdahaleleri ve verilen cezayı da değerlendiren Doğan, ifade özgürlüğüne vurgu yaparak şunları kaydetti:

TBMM kürsüsünün dokunulmazlığı vardır ve ifade özgürlüğü vatandaş kadar milletvekilleri için de büyük önem arz etmektedir.

Canımızı sıkan konular da olsa bunlar Türkiye’deki Meclis’te konuşulmalıdır. Canımızı sıkan bu konuların başka ülkelerin parlamentolarında değil, Türkiye’yi ilgilendiren her konuda olduğu gibi, TBMM’de görüşülmesi ve konuşulması gerektiğine inanıyorum.

Ne olmuştu?

Meclis Genel Kurulu’nda, 13 Ocak’ta ‘başkanlık sistemini’ de içeren Anayasa değişiklik teklifi görüşmeleri sırasında HDP adına konuşan İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Osmanlı döneminden günümüze yaşananları değerlendirmiş ve “O dönemde dört halkı kaybettik. Büyük katliamlarla, soykırımlarla bu topraklardan sürüldüler” demişti.

Paylan’ın bu sözleri üzerine AKP sıralarından “Bu topraklarda soykırım yoktur” şeklinde sesler yükselmiş, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ise “Hal ve hareketlerinize dikkat edin. Bu milleti yaralayıcı ifadeler kullanamazsınız” demişti.

Tartışmaların ardından Garo Paylan’a konuşması nedeniyle Meclis’ten 3 birleşimden çıkarılma cezası verilmişti.

Paylan’ın o konuşması

1913-1923 yıllarında Ermeniler, Süryaniler, Rumlar ve Yahudiler kaybedildi. Büyük katliam ve soykırımlarla bu topraklardan ya sürüldüler ya mübadelelere uğradılar.

Bir zamanlar yüzde 40’tık, bugün binde biriz. Herhalde başımıza bir iş geldi ki… Ben adına soykırım diyorum, siz ne derseniz deyin. Adını hep beraber koyalım ve yolumuza devam edelim. Ermeni halkı başına ne geldiğini çok iyi biliyor. Atamın, dedemin başına ne geldiğini çok iyi biliyorum. Gelin, adını siz koyun, hep beraber yüzleşelim. Artık biz yok hükmündeyiz, binde bire düşmüş durumdayız.

Yok saydıklarınız ya sessizliğe bürünürler ya da isyan ederler. Nitekim ikinci Meşrutiyet devreye giriyor. Daha sonra Talat Paşa ilk cuntası o Anayasası devre dışı bırakıp, Türk’ün anayasasını devreye koyuyor. Tıpkı bugün gibi. Parlamento ve çoğulculuğu devre dışı bıraktı. O dönemde dört halkı kaybettik. Büyük katliamlarla, soykırımlarla bu topraklardan sürüldüler.

  'Soykırım' diyen HDP'li Paylan'a Meclis'ten 3 birleşim çıkarma cezası
  Ceza için 'Faşist anayasanın tezahürü' diyen Paylan: MHP benim üzerimden AKP'yi tehdit etti
  HDP'li Garo Paylan'dan cezanın iptali için AYM'ye başvuru
Previous post
Demirtaş'a 142, Yüksekdağ'a 83 yıla kadar hapis istemi
Next post
Çavuşoğlu'ndan 'Astana' açıklaması: YPG kesinlikle olmayacak