Ana SayfaGüncelPolisten evi taranan eşbaşkanın ailesine: ‘Ekip gönderemeyiz, kovanları toplayıp getirin’

Polisten evi taranan eşbaşkanın ailesine: ‘Ekip gönderemeyiz, kovanları toplayıp getirin’

HABER MERKEZ – Antep’teki gözaltı ve tutuklamalarla ilgili bir basın açıklaması yapan HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, kentte gözaltına alındıktan hemen sonra evi taranan DBP’li eşbaşkanın ailesine polisin “Ekip gönderemeyiz, kovanları toplayıp getirin” dediğini söyledi. Kentte ‘kepenk kapatma’ gerekçesiyle gözaltına alınan 15 esnaftan 9’unun tutuklandığını aktaran Toğrul, “Tutuklananlardan biri işportacı, yani tezgâhı açsa suç kapatsa suç” dedi ve ekledi: “Karayılan mahallesinde sokağın başında normal bir şekilde oturan 2 gence ‘Eylem mi yapacaksınız?’ denilip gözaltına alınıyor ve bunlardan biri tutuklanıyor.”

Antep’teki gözaltı ve tutuklamalara ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Antep milletvekili Mahmut Toğrul, kentteki çarpıcı bilançoyu paylaştı.

Antep’teki bombalı saldırılarına karşın IŞİD’e yönelik herhangi bir operasyon yapılmadığını ifade eden Toğrul, basın açıklamaları ve basın toplantıları nedeniyle çok sayıda gözaltı ve tutuklama gerçekleştirildiğini vurguladı.

1 ayda 86 gözaltı, 50 tutuklama

Sadece son bir ay içinde 86 kişinin gözaltına alındığını belirten Toğrul, aralarında HDP ve DBP’li yöneticilerin de olduğu ve MEYADER Şube Başkanı’nın da bulunduğu 50 kişinin ise tutuklandığını açıkladı.

HDP’li Toğrul, gözaltına alınan yetişkinlerin 15 gün, çocukların ise ancak 19 gün sonra savcılığa çıkarıldığını da belirtirken, Antep’te yaşanan gözaltı ve tutuklamaları örneklerle izah etti. Toğrul, kentte ilçe ilçe yaşananları şu şekilde anlattı:

Orkestra ekibini tutukladılar

Örneğin Araban ilçemizde gözaltına alınıp tutuklananlar bir orkestra ekibidir. Suçları düğün ve benzeri davetlerde, Kürtçe müzik çalarak, örgüt propagandası yapmış oldukları gerekçesidir. Jandarma bu suçu ispat için bölgede düğün yapan düğün sahiplerinden zorla düğün kasetlerini toplamaktadır. Bunun dışında suç delili olarak sosyal medya paylaşımları gösterilmektedir.

İslahiye’deki tutuklama furyası

İslahiye ilçesinde ise 7 Haziran’dan beridir yoğun bir şekilde tutuklamalar yaşanmaktadır. Yapılan gözaltı ve tutuklamaların birçoğu, gizli tanık ifadelerine dayandırılarak yürütülmektedir. 12 Aralık’tan sonra İslahiye’de gerçekleştirilen 5 operasyon sonucunda, bir şantiyede çalışan işçilerle birlikte 24 kişi tutuklanmıştır.

Şahinbey’de kepenk kapatan esnaflara tutuklama

Merkez Şahinbey ilçesinin Vatan mahallesinde, 4 Kasım eş genel başkanlarımız ve Milletvekillerimizin tutuklanmasını protesto ederek kepenk kapatan esnafa yönelik operasyon yapıldı. Esnafların bulunduğu mahalle gündüz gözü zırhlı araçlarla ablukaya alındı. Drone’ler ile mahalleye yönelik operasyon gerçekleştirildi. Gözaltına alınan 15 esnaftan 9’u tutuklandı. Tutuklananlardan biri ise işportacı, yani tezgâhı açsa suç kapatsa suç. Gözaltına alınanlar, şahsım adına “Talimatı size Mahmut Toğrul mu verdi?” şeklinde baskılayıcı ve suç oluşturmaya yönelik ifade vermeye zorlanması ise yetkililerin düşmüş olduğu durum açısından vahimdir.

‘Eylem mi yapacaksınız?’ deyip tutukladılar

Karayılan Mahallesi’nde sokağın başında normal bir şekilde oturan 2 gence “Eylem mi yapacaksınız?” denilip gözaltına alınıyor ve bunlardan biri tutuklanıyor.

Polisten evi taranan DBP’li eşbaşkanın ailesine ‘Ekip gönderemeyiz’ yanıtı

Gaziantep’te gözaltına alınan DBP Şahinbey İlçe Eş Başkanı Hebat Gengeç’in evine yapılan baskından sonra ve gözaltı işleminden yaklaşık 50 dakika sonra kar maskeli 3 kişi tarafından Gengeç’in evine ateş açılmıştır. Bunun üzerine hemen polisi arayan aile sakinlerine polislerin vermiş olduğu cevap “Ekip gönderemeyiz, siz boş kovanları toplayın, getirin bize teslim edin” şeklinde olmuştur.

“Tutuklamalarla sonuç almak istiyorlar”

Yaptığı açıklamada gözaltı ve tutuklamalara tepki gösteren HDP’li Toğrul, olası bir referanduma işaret ederek “Tüm HDP’lileri, hatta HDP’ye oy verme ihtimali olanları tutuklayarak sonuç almak istiyor” dedi.

Previous post
OHAL 7'nci ayında: 41 bin tutuklama, 97 bin ihraç, 155 basın kuruluşuna kapatma
Next post
Kayyuma da kayyum atandı