Ana SayfaGüncelRoboski anıtı kaldırıldı, 34 kişinin isimleri parçalandı

Roboski anıtı kaldırıldı, 34 kişinin isimleri parçalandı

HABER MERKEZİ – Roboski katliamında yaşamını yitirenler anısına 4 yıl önce Diyarbakır’da dikilen anıt, polis tarafından kaldırıldı. Katliamda hayatını kaybeden 34 kişinin isimlerinin yazıldığı mermer ise parçalandı.

Dört yıl önce Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesi Diclekent semtinde açılan Rojava Parkı’ndaki Roboski anıtı kaldırıldı.

Şırnak’ın Uludere ilçesindeki Ortasu/Roboski ve Gülyazı/Bujeh köylerinden 28’i aynı aileden 34 kişi savaş uçaklarının bombardımanıyla öldürülmesi anısına heykeltıraş Suat Yakut tarafından yapılan anıtta, 8 füze maketi, avuçlarını açmış ağıt yakan kadın heykeli etrafında katliamda yaşamını yitiren 34 kişinin isimlerinin yazılı olduğu mermerler bulunuyordu.

Sabaha karşı anıtın bulunduğu parka polis eşliğinde getirilen iş makineleri heykeli parçalayarak kaldırdı.

Füze maketleri ve ağıt yakan kadın heykelini yerinden söken polisler, katliamda hayatını kaybeden 34 yurttaşın isminin yazılı olduğu mermerleri ise parçaladı.

Parka giren iş makinelerinin bir bankı kırarak ağaç ve çiçeklere zarar verdiği de görüldü.

dihaber’in konuya ilişkin görüştüğü kayyum atanan Kayapınar Belediyesi yetkilileri bilgilerinin olmadığını söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne  atanan kayyumun talimatları doğrultusunda daha önce hizmet binalarındaki çok dilli tabelalar kaldırılmıştı. Yine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde bulunan insan başlı aslan heykelleri de dün kaldırılmıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Trabzon Sürmene'de orman yangını: '20 hektarlık alan etkilendi'
Sonraki Haber
Kılıçdaroğlu: 20 Temmuz darbecileri fiili durumu anayasal zemine çekmek istiyor