Ana SayfaBilim ve TeknolojiYaşlı bakımına yardımcı olacak robotlar yolda

Yaşlı bakımına yardımcı olacak robotlar yolda

HABER MERKEZİ – İngiltere’de yaşlı bakımına yardımcı olacak, baktıkları kişiye göre özel olarak programlanabilecek robotlar üzerinde çalışıyorlar. 

Bilim insanları sıcakkanlı, hoş sohbet ve kültürel hassasiyetlere sahip, özellikle huzurevlerindeki yaşlıların bakımına yardımcı olacak robotlar üretmek için çalışıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, uluslararası uzman bir ekip tarafından üzerinde çalışılan robotların doğru zamanda, doğru ilaçları almak gibi günlük işlerin yanı sıra arkadaşlık da yapabilmeleri öngörülüyor.

Middlesex ve Bedfordshire üniversitelerinden uzmanlar, baktıkları kişiye uygun şekilde önceden programlanabilen “Pepper Robots” adlı kişisel sosyal hizmet robotları yapmaya çalışıyor.

Ulusaşırı bakım uzmanı, Profesör Irena Papadopoulos üç yıl içinde geliştirilmesi planlanan robotlara ilişkin şunları aktardı:

İnsanların ömrü uzadıkça, sağlık sistemlerinin üzerindeki baskı artıyor. Sadece İngiltere’de 100 yaşının üzerinde 15 bin kişi var ve bu sayı giderek artacak. Yaşlılara yönelik yardımsever, akıllı robotlar hastaneler ve huzurevlerinin üzerindeki baskıyı azaltabilir. Ayrıca, evde bakımı geliştirebilir ve yaşlıların bağımsız hayatlar sürmesini teşvik edebilir.

Üretilecek bu robotların bakımda insanın yerini almasını amaçlamadıklarını belirten Papadopoulos, amaçlarının sadece bakımı geliştirmek ve kolaylaştırmak olduğunu vurguladı.

Uzmanların araştırmalarının sonucunda üretilecek robotlar, İngiltere’deki bazı huzurevlerinde denenecek.

Previous post
Starbucks, Trump'ın vize sınırlamasında 'ucuz iş gücü' potansiyelini gördü
Next post
İzlanda'da binlerce kişi kadın cinayetine karşı sokağa çıktı