Ana SayfaGüncelAB’den Yüksekdağ ve Demirtaş açıklaması

AB’den Yüksekdağ ve Demirtaş açıklaması

HABER MERKEZİ – Avrupa Birliği, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin ve Selahattin Demirtaş’a 5 ay hapis cezası verilmesinin ‘endişeleri artırdığını’ ifade etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliğinin düşürülmesi ve Selahattin Demirtaş’a 5 ay hapis cezası verilmesiyle ilgili Avrupa Birliği’nden (AB) bir açıklama geldi.

‘Endişeler daha da arttı’

AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, HDP’nin eş genel başkanları dahil 3 HDP’li milletvekili hakkında alınan tedbirlerin, TBMM’nin Mayıs ayında aldığı ‘bazı milletvekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılması’ kararının ardından dile getirilen endişeleri daha da artırdığı belirtildi.

AB’nin HDP’lilerin gözaltına alınmaları ve tutuklanmalarına da tepki gösterdiği anımsatılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Demokratik yollarla seçilen tüm siyasi partilerin yasama meclisine tam ve etkin katılımı, Türkiye’nin uluslararası taahhütleri ve aday ülke statüsünün vazgeçilmez bir unsurudur.

‘Yakından takip ediyoruz’

Açıklamada ayrıca AB’nin Türkiye’de hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı, temel özgürlükler ve parlamenter demokrasiyi zayıflatabilecek gelişmelere ilişkin endişelerini defalarca dile getirdiği de hatırlatıldı.

AB’nin Avrupa Konseyi ile birlikte durumu yakından takip etmeye ve değerlendirmeye devam edeceği belirtildi.

Previous post
MHP'li vekil: Telaş çok büyük, 'Savaş var' deyip referandumu iptal edebilirler
Next post
'Kentte Ekolojik Yaşam': Kadıköy'de yaşam savunucuları bir araya gelecek